LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Viktor Hygo/ 5 fakte interesante për shkrimtarin e njohur

20 Qershor 2022, 17:41, Lifestyle CNA
Viktor Hygo/ 5 fakte interesante për shkrimtarin e njohur
Shkrimtari, Viktor Hygo

Viktor Hygo është shkrimtari i famshëm i librit “Të mjerët”, libër ky që la jo pak gjurmë në letërsinë botërore. Dhe jo pa të drejtë ai konsiderohet si një nga autorët më ikonë të Francës. Më poshtë kemi radhitur disa fakte interesante për shkrimtarin mjaft ekscentrik francez.

Ka shkruar nudo

Victor Hygo mund të ketë qenë gjenial, por kjo nuk e përjashton faktin që edhe ai vuante nga sëmundje të here pas hershme, që i mundon shkrimtarët ato të shkruajturit nudo. Për të shmangur përqendrimin gjatë kohës që shkruante ai kërkonte që t'i mbyllnin rrobat dhe ta linin lakuriq në një dhomë për të shkruar. Rrobat mund t'i ktheheshin vetëm nëse përfundonte shkrimin.

Ishte një nga autorët më të paguar në botë

Edhe pse ai shkroi për të varfërit dhe për të shtypurit, Viktor Hygo nuk ishte kurrë i varfër vetë. Kur negocioi për shitjen e “Të mjerët” me botuesin e tij, ai deklaroi në mënyrë të hapur që donte të  paguhej më shumë se çdokush tjetër. Thashethemet thonë se ai mori plot 300,000 franga (rreth 3 milion £ sot) - pagesa më e lartë ndonjëherë për një vepër letrare.

Ishte një personazh i famshëm

Viktor Hygo nuk ishte një autor i përulur apo modest, përkundrazi ai e admironte famën. Rruga në të cilën ai jetonte mbante emrin e tij, kur ai ishte ende gjallë! Fansat e tij merrnin në shtëpi guralecat mbi të cilët ai shkelte si kujtime dhe Hygo shpesh kalonte darka duke listuar për të ftuarit e tij të gjitha mënyrat në të cilat ai ishte superior ndaj çdo shkrimtari tjetër francez.

Adhuronte festat

Nuk kishte asgjë që Viktor Hygo e donte më shumë se një festë e mirë, dhe ai organizonte rregullisht darka për më shumë se 30 të ftuar në të njëjtën kohë. Hygo kishte një truk mjaft unik për festën që i pëlqente të ekspozonte gjatë këtyre mbledhjeve të shfrenuara.

Ishte klient i rregullt i shtëpive publike

Me gjithë respektin për gruan e tij, ai ishte frekuentues i zjarrtë i shtëpive publike. Edhe pse dashuronte marrëzisht gruan e tij.

 

Lajmet e fundit nga