LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sindroma e grumbullimit/Cilat janë simptomat

20 Qershor 2022, 17:29, Lifestyle CNA
Sindroma e grumbullimit/Cilat janë simptomat
Foto ilustruese

Gota, gazeta, kontejner, ushqime, veshmbathje, tapa shishesh, kavanoza bosh, kanaçe, pellushë, gota plastike, cd.

Këto janë vetëm disa nga sendet që mbledhin njerëzit që vuajnë nga simptoma e grumbullimit ose thënë ndryshe disposofobi.

Sendet grumbullohen njëra pas tjetrës dhe është e vështirë të krijohet një hapësirë boshe. Kjo ndodh pasi personi që vuan nga kjo sëmundje e ka të vështirë të heqë qafe objekte që nuk vlerësohen apo që nuk u kushtohet dhe shumë vëmendje.

Gjërat që nuk janë në gjendje të mirë ose që kanë skaduar për shkak të përdorimit të tepërt bëhen objekte me vlerë për grumbulluesin. Kjo situatë nuk bën dallime midis gjinisë, kulturës apo statusit social-ekonomik. Është vënë re se simptomat e kësaj sëmundjeje u përkeqësuan ndjeshëm gjatë shpërthimit të COVID-19.

A është e mundur të trajtohet kjo sëmundje?

Edhe pse kjo sëmundje i ka rrënjët që në kohë të hershme, një kurë e veçantë për grumbullimin nuk është gjetur ende. Trajtimet e deritanishme kanë dhënë rezultat për të reduktuar ashpërsinë dhe ndikimin e pasojave. Gjithashtu për të përmisuar cilësinë e jetës së personit që vuan nga kjo situatë.

Hulumtimet tregojnë se në më shumë se 50% të rasteve, problemi shfaqet mes moshes 11 deri 20 vjeç./CNA.al

 

Sindroma e grumbullimit/Cilat janë simptomat

Lajmet e fundit nga