LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Faruk Fatih Özer i janë vjedhur para në Shqipëri/ Gazetari zbardh detaje për 2 miliardë dollarët e mashtrimit

22 Nëntor 2022, 10:59, Kronika CNA

Video-Faruk Fatih Özer i janë vjedhur para në Shqipëri/

Fatih Faruk Ozer shtetasi turk i cili akuzohet për një mashtrim të madh me vlerë rreth 2 miliardë dollarë, pritet të esktradohet pas vendimit të dhënë pak ditë më parë nga Gjykata e Elbasanit.

Gazetari turk, Cevheri Guven ka zbardhur detaje se si u ra në gjurmët e tij në Shqipëri.

Sipas tij, Ozer është gjurmuar për shumë kohë me radhë nga ana e policisë turke në vendin tonë derisa ata kanë rënë në gjurmët e tij dhe më pas i kanë kërkuar policisë shqiptare që ta vënë në pranga.

Guven ka zbuluar edhe një tjetër detaj jo pak të rëndësishëm, ndërsa në një video në "YouTube", deklaron se para që Ozer i kishte i janë rrëmbyer.

Gazetari nuk ka përmendur emra apo institucione se kush i ka marrë shqiptarët apo policia turke që po e ndiqte.

 “Këto para nuk u morën për t’iu kthyer turqve, që ishin mashtruar prej kreut të THODEX-it, por u morën për të shkuar në xhepa të tjera. Në fillim, e lanë të vjedhë dhe të mashtrojë, pastaj shkuan e kapën në Shqipëri, i vodhën paratë që kishte vjedhur nga turqit dhe tani po e çojnë në Turqi”, tha Cevheri Guven në videon e tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga