LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vuçiç: Kurti të tërheqë forcat speciale dhe kryetarët e tij personalë

30 Maj 2023, 12:01, Kosova & Bota CNA

Vuçiç: Kurti të tërheqë forcat speciale dhe

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, gjatë takimit me ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe delegacionin e BE-së, ka kërkuar që kryeministri i Kosovës Albin Kurti të tërheqë njësitë speciale dhe kryetarët e tij personal, pasi serbët nuk do ta pranojnë kurrë pushtimin e tij.

“Shpresoj se do të jeni në gjendje të bëni Kurtin të arsyetojë për të tërhequr forcat e tij dhe kryetarët personalë nga veriu”, tha presidenti Vuçiç. Ai theksoi se Serbia do të vazhdojë komunikimin me përfaqësuesit e NATO/KFOR-it në besimin e mirë për të ruajtur paqen dhe stabilitetin.

Ambasadorët e QUINT-it dhe shefi i delegacionit të BE-së në Serbi shprehën shqetësimin për përshkallëzimin e dhunës dhe sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it.

Ata kërkuan rikthim në dialog për të gjetur një rrugëdalje politike nga situata./ CNA.al

Lajmet e fundit nga