LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Stërvitjet e mëdha ushtarake, Koreja e Jugut-SHBA/ Paralajmërim për Phenianin

1 Prill 2023, 16:14, Kosova & Bota CNA

Stërvitjet e mëdha ushtarake, Koreja e Jugut-SHBA/ Paralajmërim

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut po kryejnë disa nga stërvitjet më të mëdha dhe më të dukshme ushtarake në vite. Ato vijnë si përgjigje ndaj provave provokuese me raketa të Koresë së Veriut.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Bill Gallo, pa nga afër disa nga stërvitjet e Uashingtonit dhe Seulit dhe shpjegon qëllimin e tyre, ndërsa tensionet me Korenë e Veriut vazhdojnë të rriten.

Një shfaqje e hapur e fuqisë ushtarake.

Shtetet e Bashkuara po dërgojnë disa nga armët e tyre më të rënda në Korenë e Jugut.

Stërvitjet janë gjithëpërfshirëse… me bomba që lëshohen nga avionët e përparuar luftarakë…

tanke dhe predha që shkatërrojnë shënjestrat në tokë…

dhe flotat e anijeve luftarake që godasin objektivat përmes detit.

Forcat amerikane dhe ato të Koresë së Jugut po stërviten për një sulm në plazh – një mesazh i qartë për udhëheqjen e Koresë së Veriut.

“Trupat e marinës janë të vendosura të ndëshkojnë menjëherë çdo provokim të armikut”, thotë Koloneli i Marinës së Koresë së Jugut.

Këto, jo vetëm që janë disa nga stërvijet më të mëdha ushtarake në vite, por janë gjithashtu më të hapurat për publikun.

Stërvitjet në një plazh publik nuk kanë për qëllim vetëm rritjen e gatishmërisë ushtarake.

Ato janë gjithashtu një shfaqje e forcës përpara mediave koreane dhe botërore.

Një qasje ndryshe krahasuar me atë të para pesë viteve, kur stërvitjet u pakësuan mes rritjes së përpjekjeve diplomatike me Korenë e Veriut.

Tani, si kurrë më parë, Pheniani ka rifilluar provat me raketa.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un është zotuar për rritje të madhe dhe të shpejtë të arsenalit bërthamor të vendit.

Si përgjigje, Seuli po mundohet të shfaqë më shumë, mbrojtjen që ka nga Shtetet e Bashkuara. Por, përpjekjet mund të dështojnë, thotë profesori nga Seuli, Kim Dong-yub.

“Nëse ky mesazh nuk menaxhohet si duhet, mund të provokojë një reagim më të madh të Koresë së Veriut, duke sjellë një situatë vërtetë shqetësuese për koreano-jugorët”, thotë ai.

Media shtetërore e Koresë së Veriut i cilëson stërvijet si përgatitje për sulm. Një reagim i tillë është i pritshëm, thotë analisti Dan Pinkston.

“Nuk jam i shqetësuar nga zemërimi i Koresë së Veriut. Nuk mendoj se kjo është ajo për të cilët duhet të shqetësohemi. Ata nuk do ta vrasin veten. Udhëheqja e tyre është racionale”, thotë ai.

Shfaqja e forcës do të vazhdojë. Në qershor, Shtetet e Bashkaura dhe Koreja e Jugut planifikojnë kryerjen e manovrave më të mëdha të zhvilluara ndonjëherë.

Rezultati i këtyre tensioneve në rritje, është vështirë të parashikohet./VOA

Lajmet e fundit nga