LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Senatori amerikan publikon dokumentin e FBI, akuzon Biden për ryshfet nga firma ukrainase

21 Korrik 2023, 22:30, Kosova & Bota CNA

Senatori amerikan publikon dokumentin e FBI, akuzon Biden për ryshfet nga

Një republikan i lartë i Senatit ka publikuar një dokument të FBI-së që detajon një akuzë se presidenti Joe Biden dhe djali i tij kanë pranuar ryshfet nga një firmë ukrainase.

Chuck Grassley, i cili është pjesë e Komitetit Gjyqësor të Senatit, tha: "Populli amerikan tani mund ta lexojë vetë këtë dokument".

Dokumenti i paklasifikuar është një raport i brendshëm i FBI-së i qershorit 2020 që përshkruan pretendimet e një informatori të huaj.

Nuk ka asnjë provë që Joe Biden ka marrë ndonjë pagesë nga Ukraina.

Republikanët e lartë të Kongresit kanë pranuar se pretendimi është i paverifikuar.

Memorandumi përmban një pretendim se Hunter Biden ishte punësuar nga kompania ukrainase e energjisë, Burisma, në vitin 2013 si një mënyrë për të fituar mbështetje nga babai i tij, i cili ishte nënkryetar i SHBA në atë kohë.

Informatori i tha FBI-së se i kishte mësuar këto detaje gjatë bisedave që kishte me shefin ekzekutiv të Burisma dhe zyrtarë të tjerë të kompanisë në 2015 ose 2016.

Lajmet e fundit nga