LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Pushtimi i karkalecave"/ Nga Afrika, po transferohen në Europë, problem në Itali

17 Qershor 2022, 22:08, Kosova & Bota CNA
"Pushtimi i karkalecave"/  Nga Afrika, po transferohen në
Pushtimi i karkaleceve në Itali

Pushtimi i karkalecave nga Afrika drejt Europës po, bëhet një fenomen i zakonshmë, por që po shkakton shumë probleme.
Insektet grabitqare që spostohen së bashku me qindra milionë ekzemplarë, që po mbërrijnë në Europë.

Prej muajsh, ishulli italian i Sardenjës, një nga perlat e turizmit ndërkombëtar, po përjeton vështirësi për shkak të insekteve që dëmtojnë çdo të mbjellë, por që janë edhe burim shqetësimi për banorët dhe turistët e shumtë.

Për më shumë, ky është viti i katërt i këtij fenomeni, që paraqitet çdo vit edhe më shqetësues. Në 2019, zona e goditur përfshinte një hapësirë vetëm 2 mijë hektarë, tashmë kalohen 50 mijë hektarët, dhe nga analiza e vezëve që arrihen të depozitohen, ekspertët parashikojnë se numri i karkalecave dhe hapësira e goditur do dhjetëfishohet çdo vit.


Një makth, kur mendohet se në çdo metër katrorë të zonës së interesuar, veçanërisht në pjesën qendrore të ishullit, mund të gjenden nga pak qindra deri në 2700 karkaleca./CNA.al

"Pushtimi i karkalecave"/  Nga Afrika, po transferohen në

 

"Pushtimi i karkalecave"/  Nga Afrika, po transferohen në

Lajmet e fundit nga