LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Dita e Unitetit”/ Ambsada gjermane përkujton revolucionin e 69 viteve më parë

17 Qershor 2022, 11:27, Kosova & Bota CNA
“Dita e Unitetit”/ Ambsada gjermane përkujton revolucionin e 69
Foto ilustruese

Më 17 qershor 1953, demonstruesit në Gjermaninë Lindore që protestonin për të drejtat demokratike dhe kushtet e përmirësuara të jetesës u shtypën brutalisht nga Ushtria e Kuqe

Ambasada Gjermane ka përkujtuar sot ku 55 persona humbën jetën, ndërsa kërkonin zgjedhje të lira dhe demokratike.

“Si sot 69 vjet më parë: më 17 qershor 1953, qindra mijëra qytetarë dolën në rrugë në ish-RDGJ për të kërkuar zgjedhje të lira dhe bashkimin e Gjermanisë.

Të paktën 55 njerëz humbën jetën kur udhëheqësit e RDGJ-së shtypën protestën me ndihmën e tankeve sovjetike.

Deri në ribashkimin e Gjermanisë në vitin 1990, 17 qershori ishte festë kombëtare në Republikën Federale të Gjermanisë (në Gjermaninë Perëndimore) dhe festohej si „Dita e Unitetit Gjerman“.

Mendimet tona shkojnë për të gjithë ata që dikur luftuan dhe luftojnë edhe sot për liri, drejtësi dhe demokraci”, shkruan Ambasada Gjermane në rrjete sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga