LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Policia i përplasi kokën në troturar/ Vrasja e 22-vjeçares përshkallëzon protestat në Iran

22 Shtator 2022, 16:13, Kosova & Bota CNA

Policia i përplasi kokën në troturar/ Vrasja e 22-vjeçares

Ka pasur beteja të vazhdueshme midis policisë iraniane dhe protestuesve antiqeveritar në Teheran, thonë raportet, në trazirat më të rënda atje prej vitesh.

Protestat, tashmë në ditën e tyre të shtatë, po vazhdojnë edhe në shumë qytete të tjera. Aktivistët thonë se tetë protestues u qëlluan për vdekje gjatë natës, ndërsa mediat thanë se dy paraushtarakë u vranë. Trazirat u shkaktuan nga vdekja e një gruaje të ndaluar nga policia.

Ka raporte kontradiktore për numrin e personave që janë vrarë që nga fillimi i protestave. Mediat shtetërore kanë raportuar për vdekjen e 11 personave, duke përfshirë personelin e sigurisë dhe protestuesit, por grupet kurde të të drejtave të njeriut kanë thënë se 15 protestues kanë vdekur vetëm në Iranin perëndimor.

Zemërimi shpërtheu pasi Mahsa Amini, një grua kurde 22-vjeçare nga qyteti veriperëndimor i Saqezit, vdiq në spital në Teheran të premten pas tre ditësh në koma. Ajo ishte duke vizituar kryeqytetin me familjen e saj më 13 shtator, kur u arrestua nga oficerët e policisë, të cilët e akuzuan për shkelje të ligjit që u kërkon grave të mbulojnë flokët me hixhab ose shami dhe krahët dhe këmbët me veshje të gjera. Ajo u rrëzua pasi u dërgua në një qendër paraburgimi.

Ka raportime se oficerët e kanë rrahur kokën e zonjës Amini me shkop dhe e kanë përplasur kokën në një nga automjetet e tyre. Policia ka thënë se nuk ka prova për ndonjë keqtrajtim dhe se ajo pësoi "insuficiencë të papritur të zemrës"./CNA.al

Lajmet e fundit nga