LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusët po braktisin luftën/ Radhë të gjata në kufi me Findlandën

22 Shtator 2022, 16:06, Kosova & Bota CNA

Rusët po braktisin luftën/ Radhë të gjata në kufi me

Rusia ka filluar zbatimin e planeve për të thirrur rezervistët për të luftuar në Ukrainë, pasi pësoi pengesa atje
Urdhri i Presidentit Vladimir Putin për të mobilizuar 300,000 më shumë rusë me përvojë ushtarake nxiti protesta të mërkurën.
Më shumë se 1000 protestues kundër mobilizimit raportohet se janë arrestuar
Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nuk i ka mohuar raportet e mediave se disa protestuesve iu janë dhënë draft dokumentet
Ndërkohë BBC ka folur me të rinjtë që ikin përtej kufirit në Gjeorgji - një nga pak vendet e mbetura ku rusët mund të shkojnë pa vizë.

Numri i njerëzve që kalojnë kufirin lindor të Finlandës "u intensifikua" gjatë natës, por Roja Kufitare Finlandeze tha se situata ishte nën kontroll, raporton BCC News. 

Më herët sot, ministri finlandez i Mbrojtjes Antti Kaikkonen tha se Finlanda po monitoron nga afër situatën në dritën e urdhrit të Presidentit Vladimir Putin për mobilizimin ushtarak për luftën në Ukrainë.

Dje, autoritetet kufitare finlandeze lëshuan një deklaratë për të luftuar dezinformatat që qarkullojnë në mediat sociale, të cilat sugjeronin se një numër alarmant njerëzish po kalonin kufirin ruso-finlandez.

Pas njoftimit të Vladimir Putin për një thirrje për mijëra rezervistë shtesë për të luftuar në Ukrainë, thashethemet po qarkullonin në internet se njerëzit po iknin nga Rusia dhe po kalonin kufirin për në Finlandën fqinje.

Një postim në Twitteri supozuar të tregojë një radhë kufitare që shtrihet "mbi 35 km" (16 milje), ajo u pëlqye dhe u ritweetua mijëra herë.

Por videoja e përfshirë në tweet u postua fillimisht tre ditë më parë në një llogari në TikTok dhe nuk ka lidhje me fjalimin e Presidentit Putin.

Finlanda ka kufirin më të gjatë tokësor me Rusinë në Bashkimin Evropian, që përfshin 1,300 km (800 milje)./CNA.al

Lajmet e fundit nga