LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndahet nga jeta trashëgimtari i familjes Rothschild, një nga financierët më të njohur

27 Shkurt 2024, 10:14, Kosova & Bota CNA
Ndahet nga jeta trashëgimtari i familjes Rothschild, një nga
Jacob Rothschild

Financieri dhe filantropisti, Jacob Rothschild, i dinastisë së njohur bankare Rothschild, është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare.

Rothschild filloi karrierën e tij në bankën familjare, "Rothschild & Sons", në vitin 1963, përpara se të ndahej për të filluar biznese dhe organizata bamirëse, raporton "Euronews"

“Babai ynë Jakobi ishte një prani e madhe në jetën e shumë njerëzve, një financier jashtëzakonisht i arrirë, një kampion i artit dhe kulturës, një shërbyes publik i përkushtuar, një mbështetës i pasionuar i kauzave bamirëse në Izrael dhe kulturës hebraike, një ambientalist i mprehtë dhe shumë i dashur shok, baba dhe gjysh, u nda nga jeta”, njoftoi familja e tij. 

Familja Rothschild ka një pasuri prej rreth 825 milionë funtesh (964 milionë euro), sipas listës së pasur të Sunday Times të vitit të kaluar. Thuhet se jep miliona paund për kauzat, arsimin dhe artin hebre.

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair, ishte ndër liderët politikë dhe kulturorë që nderuan Rothschild-in. Blair e përshkroi atë si një "figurë madhështore në komunitetin hebre të Britanisë" dhe vlerësoi punën e tij për avancimin e paqes në Lindjen e Mesme.

I lindur në Berkshire, në perëndim të Londrës, Rothschild u arsimua në Kolegjin Eton dhe studioi histori në Kolegjin Christ Church, Universiteti i Oksfordit.

Pas largimit nga Banka Rothschild, ai mori kontrollin e "Rothschild Investment Trust", tani "Capital Partners". Ai ishte kryetar i firmës, një nga trustet më të mëdha të investimeve në bursën e Londrës, deri në vitin 2019.

Jacob Rothschild ishte i martuar për më shumë se 50 vjet me Serena, e cila vdiq në vitin 2019. Ata kanë katër fëmijë, Hannah, Beth, Emily dhe Nat, dhe shumë nipër e mbesa./CNA 

Lajmet e fundit nga