LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Greva për pagat/ Lufthansa kërkon një marrëveshje të shpejtë me sindikatat

25 Shkurt 2024, 21:01, Kosova & Bota CNA

Greva  për pagat/ Lufthansa kërkon një marrëveshje të

Kompania ajrore gjermane Lufthansa tha të dielën se është e prirur që të ketë përparime në negociatat lidhur me pagat, pasi sindikata e punonjësve i kushtëzoi kërkesat me shmangien e grevave të tjera.

“Kemi ndjekur me kujdes deklaratat e sindikatës Verdi dhe vazhdojmë të mbetemi të interesuar për një marrëveshje të shpejtë”, tha zëdhënësi i kompanisë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Punonjësit e aeroporteve të kompanisë Lufthansa u hodhën në grevë të martën duke bllokuar punën në aeroportet më të mëdha. Ky është rasti i dytë këtë muaj që mungesa e punonjësve në detyrë kanë ndikuar tek planet e udhëtimit për 100 mijë pasagjerë, sipas Lufthansës.

Greva  për pagat/ Lufthansa kërkon një marrëveshje të

Takimi i parë lidhur me mosmarrëveshjet për pagat e më shumë se 25 mijë punonjësve përfundoi pa rezulzat të enjten. Takimet e ardhshme ishin njoftuar se mund të mbaheshin në datat 13 ose 14 mars.

Por sindikata tha të shtunën se po kërkonte një takim përpara këtij afat,i me qëllim përshpejtimin e një marrëveshjeje./ VOA

Lajmet e fundit nga