LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grabitqari i frikshëm/ Balena vret peshkaqenin e bardhë në vetëm dy minuta

4 Mars 2024, 12:08, Kosova & Bota CNA
Grabitqari i frikshëm/ Balena vret peshkaqenin e bardhë në
Balena

Shkencëtarët kohët e fundit kanë kapur pamjet e tmerrshme të një balene vrasëse që vret një peshkaqen të bardhë në vetëm dy minuta. 

Fotot tregojnë peshkaqenin duke u përpjekur dëshpërimisht të arratisej, përpara se të zhdukej nën sipërfaqe.

Në një studim të botuar më 1 mars në Gazetën Afrikane të Shkencës Detare, shkencëtarët konfirmuan se ky është rasti i parë i regjistruar i një orke që kap dhe ha një peshkaqen të bardhë pa ndihmën e anëtarëve të tjerë të species së saj./CNA 

 

Lajmet e fundit nga