LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gaza/ Izraeli sulmon me avionë luftarakë shtëpinë e liderit të Hamasit

16 Nëntor 2023, 09:23, Kosova & Bota CNA

Gaza/ Izraeli sulmon me avionë luftarakë shtëpinë e liderit

Forcat izraelite kanë njoftuar se kanë sulmuar shtëpinë e një udhëheqësi të lartë të Hamasit, Ismail Haniyeh, në Gaza.

Megjithëse Haniyeh, kreu i byrosë politike të grupit, jeton në Katar, ushtria izraelite pretendon se shtëpia e tij ishte "përdorur si infrastrukturë terroriste" dhe "një vend takimi për zyrtarët e lartë të organizatës".

Ata thanë se përdorën avionë luftarakë të mërkurën mbrëma për të goditur pronën.

Ndërkohë vijojnë operacionet ushtarake në Gaza. Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se më shumë se 11,000 njerëz janë vrarë, nga të cilët më shumë se 4,500 janë fëmijë.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka miratuar një rezolutë që bën thirrje për "pauza të zgjatura humanitare" në Gaza dhe lirimin e të gjithë pengjeve./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga