LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhoma e Përfaqësuesve miraton projektligjin për rajonin Indo-Paqësor për të penguar Kinën

20 Prill 2024, 19:46, Kosova & Bota CNA

Dhoma e Përfaqësuesve miraton projektligjin për rajonin

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi projekt-ligjin plotësues të Sigurisë Indo-Paqësore me një votë dypartiake prej 385-34 plus një votë të pranishëm: deputetja demokrate Rashida Tlaib.

Ja çfarë përfshin paketa:

-8.1 miliardë dollarë për të kundërshtuar veprimet e Kinës në rajonin Indo-Paqësor.

-3.3 miliardë dollarë për të zhvilluar infrastrukturën e nëndetëseve.

-2 miliardë dollarë financime të huaja ushtarake për Tajvanin dhe aleatët e tjerë kryesorë.

-1.9 miliardë dollarë për të rimbushur artikujt dhe shërbimet e mbrojtjes të ofruara për Tajvanin dhe partnerët rajonalë.

Projektligji i Senatit përmbante dispozita shumë të ngjashme për të forcuar sigurinë në rajon./ CNA

Lajmet e fundit nga