LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhjetëra mijëra të evakuuar nga përmbytjet masive në Kinë

22 Prill 2024, 08:03, Kosova & Bota CNA

Dhjetëra mijëra të evakuuar nga përmbytjet masive në

Autoritetet kanë evakuuar rreth 60,000 njerëz nga shtëpitë e tyre në Guangdong, pasi ditët e shiut të dendur shkaktuan përmbytje masive në provincën më të populluar të Kinës.

Njëmbëdhjetë persona janë zhdukur, ndërsa deri më tani nuk raportohet për viktima.

Pamjet në mediat shtetërore dhe në internet tregojnë sipërfaqe të mëdha toke të përmbytura.

Disa lumenj të mëdhenj kanë dalë nga shtrati dhe autoritetet po monitorojnë nga afër nivele "të larta të rrezikshme" të ujit.

Ata kishin paralajmëruar se niveli i një lumi në Guangdong verior mund të arrijë një kulm "një herë në 100 vjet" të hënën në mëngjes, megjithëse kjo ende nuk ishte konkretizuar deri në mesditë.

Dhjetëra mijëra të evakuuar nga përmbytjet masive në

Pjesa më e madhe e Guangdong është pjesë e deltës së ulët të lumit Pearl, e cila është e prirur ndaj përmbytjeve për shkak të përmbytjeve të pellgut ujëmbledhës, rritjes së nivelit të detit dhe stuhive.

Delta është një bazë e madhe prodhuese në Kinë dhe një nga rajonet më të dendura të populluara të vendit, me vetëm Guangdong-un ku jetojnë rreth 127 milionë njerëz.

Kryeqyteti provincial Guangzhou, si dhe qytetet më të vogla Shaoguan dhe Heyuan ishin ndër më të goditurat.

Në të gjithë provincën, rreth 1.16 milionë familje jetuan në errësirë gjatë javës së kaluar.

Fluturimet janë anuluar dhe janë shtyrë në Aeroportin Ndërkombëtar Baiyun në kryeqytetin Guangzhou për shkak të reshjeve të vazhdueshme të shiut, ndërsa shkollat ??janë urdhëruar të mbyllen në të paktën tre qytete.

Dhjetra shtëpi në të gjithë provincën ose janë shembur ose janë dëmtuar rëndë, me autoritetet që vlerësojnë një humbje të drejtpërdrejtë ekonomike prej afro 140.6 milionë juanë (19.8 milionë dollarë)./ CNA

Lajmet e fundit nga