LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Netanyahu zotohet të refuzojë çdo sanksion amerikan ndaj ushtrisë

22 Prill 2024, 07:49, Kosova & Bota CNA
Netanyahu zotohet të refuzojë çdo sanksion amerikan ndaj
Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, është zotuar të refuzojë çdo sanksion ndaj ushtrisë së tij, pas raportimeve se SHBA-ja planifikon të shkurtojë ndihmën për një njësi.

“Do ta luftoj me të gjitha forcat”, tha kryeministri të dielën.

Më herët, faqja e lajmeve "Axios" tha se SHBA-ja do të synojë batalionin izraelit Netzah Yehuda mbi shkeljet e dyshuara të të drejtave të njeriut në Bregun Perëndimor të pushtuar.

"BBC" kupton se çdo lëvizje do të vinte nën një ndalim të SHBA-së për ndihmën ndaj njësive të huaja të implikuara në mënyrë të besueshme në shkelje.

Kur u pyet javën e kaluar në lidhje me raportet se ndihma ushtarake e SHBA-së për njësitë e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) mund të ndërpritet për akuzat për abuzime të të drejtave të njeriut në Bregun Perëndimor të pushtuar, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha: "Unë kam marrë përcaktime; mund të presim t'i shohim në ditët në vijim".

Uashingtoni, aleati kryesor i Izraelit, nuk e ka pezulluar kurrë ndihmën për një njësi IDF.

Ushtria izraelite tha se Netzah Yehuda po vepronte në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

“Pas publikimeve në lidhje me sanksionet kundër batalionit, IDF nuk është në dijeni të çështjes”, citohet të ketë thënë ushtria nga agjencia e lajmeve "Reuters". "IDF punon dhe do të vazhdojë të punojë për të hetuar çdo ngjarje të pazakontë në mënyrë praktike dhe sipas ligjit."

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, i bëri thirrje SHBA-së që të tërhiqte synimin e saj për të sanksionuar Netzah Yehuda, duke thënë se bota po vëzhgonte më nga afër lidhjet midis SHBA-së dhe Izraelit se kurrë.

Të shtunën, "Axios" citoi tri burime amerikane me njohuri për këtë çështje duke thënë se zoti Blinken pritej të shpallte masa kundër Netzah Yehuda brenda disa ditësh.

Ai tha se masa do të ishte për abuzimet e supozuara në Bregun Perëndimor, duke përfshirë një incident në të cilin një burrë palestinezo-amerikan, 80-vjeçari Omar Assad, vdiq pasi u lidh dhe u kap nga ushtarët izraelitë gjatë një kontrolli në Bregun Perëndimor në janar 2022.

Në atë kohë, SHBA bëri thirrje për një "hetim të plotë penal dhe përgjegjësi të plotë" në këtë rast./ CNA

Lajmet e fundit nga