LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

CIA ekzekuton liderin e Al-Kaedës

2 Gusht 2022, 08:08, Kosova & Bota CNA
CIA ekzekuton liderin e Al-Kaedës
Foto ilustruese

Shtetet e Bashkuara kanë vrarë liderin e Al-Kaedës, Ayman al-Zawahiri, në një sulm me dron në Afganistan, ka konfirmuar presidenti Joe Biden.

Ai u vra në një operacion kundër terrorizmit të kryer nga CIA në kryeqytetin afgan, Kabul, të dielën.

Biden tha se Zawahiri kishte "planifikuar një sërë vrasjesh dhe dhune kundër qytetarëve amerikanë".

"Tani drejtësia është vendosur dhe ky lider terrorist nuk është më", u shpreh Presidenti Biden.

Zawahiri mori drejtimin e Al-Kaedës pas vdekjes së Osama Bin Ladenit në vitin 2011. Ai dhe Bin Laden komplotuan së bashku sulmet e 11 shtatorit./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga