LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He was transporting sticks with contraband cigarettes/ Police handcuffs the 36-year-old

2023-03-24 17:42:00, Kronika CNA

He was transporting sticks with contraband cigarettes/ Police handcuffs the

The police of Korça have hit another case of smuggling of goods where 30 cigarette sticks were seized.

It is known that the citizen with the initials AY, a 36-year-old resident of Devoll in Bilishti, was transporting stacks of smuggled cigarettes, with the aim of selling them in his shop.

After the police check in his business, other packs of cigarettes were found, for which this citizen did not have tax receipts.

Full police statement:

Devoll/Another case of smuggling of goods for which excise duty is paid is hit.

Transportonte steka me cigare të kontrabanduara, me qëllim shitjen në dyqanin e tij, kapet në flagrancë dhe vihet në pranga 36-vjeçari.

Sekuestrohen dhjetëra steka me cigare të dyshuara të kontrabanduara.

Strukturat hetimore të DVP Korçë, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Devoll, si rezultat i kontrolleve për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërive në fushën e krimeve ekonomiko-financiare, kanë konstatuar një rast të kontrabandimit të cigareve, me qëllim shitjen, për të cilin u arrestua në flangracë shtetasi:

-A. Y., 36 vjeç, banues në Bilisht, Devoll.

In Bilisht, the police stopped the vehicle driven by the 36-year-old man for inspection, where they found 30 packs of cigarettes of different brands, suspected to be smuggled. Subsequently, control was also exercised in the store of citizen AY, where other packages of cigarettes were also found, for which this citizen did not have tax receipts.

The cigarette butts were seized as material evidence.

The procedural materials were passed to the Prosecution at the Court of First Instance Korça, for further actions./ CNA

Lajmet e fundit nga