LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Driving around with a Kalashnikov in the car/ The criminal incident in Vlora is prevented

2023-03-24 09:26:00, Kronika CNA
Driving around with a Kalashnikov in the car/ The criminal incident in Vlora is
Illustrative photo

A serious criminal event is prevented in Vlora.

The police have handcuffed the citizen with the initials DP (A), who is accused of the criminal offense "Unauthorized possession and production of weapons, explosive weapons and ammunition".

This citizen was driving a Kalashnikov in a vehicle and walking around the city armed.

The two passengers accompanying him are also under investigation.

Police notification

A Kalashnikov firearm is seized.

The 28-year-old man who was carrying the gun in the vehicle while driving in the city of Vlora was arrested in the act.

2 citizens (passengers in the vehicle) are being prosecuted for failing to report a crime.

Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Vlorë, në bashkëpunim me shërbimet e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, në bazë të informacioneve të siguruara nga inteligjenca policore se një 28-vjeçar po qarkullonte në qytetin e Vlorës, me një automjet në të cilin mbante armë zjarri dhe se do kryente një krim të rëndë, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Aleksandria”.

Në kuadër të këtij operacioni u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:

– D. P.(A.), 28 vjeç, për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.

Gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin e tij, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 1 armë zjarri kallashnikov.

Due to investigative secrecy, since the event is under investigation, no other details are given regarding the motives and target of the arrested person.

Also, following the actions, the free proceedings were initiated for the citizens FF, 17 years old and AH, 17 years old, both residents of Vlora, the passengers traveling together with the 28-year-old, in his vehicle, for the criminal offense " Decriminalization of crime".

The materials were passed to the Prosecutor's Office at the Vlora Judicial District Court, for further procedural actions./ CNA.al

Lajmet e fundit nga