LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraine: Kharkiv still in great danger

2022-12-02 15:21:08, Kosova & Bota CNA

Ukraine: Kharkiv still in great danger

Forty kilometers from the Russian border, the Ukrainian city of Kharkiv has been facing constant Russian attacks since the start of the war on February 24. Almost in ruins, Kharkiv has been rebuilding since Ukrainian forces liberated the region two months ago. Now this region has become a symbol of Ukrainians' will to survive.

VOA correspondent Anna Chernikova from Kyiv and Stephen Boitano from Kharkiv report the following.

These ruins belong to Saltivkas, one of the most populated areas in Kharkiv. The northern part of the neighborhood is about 40 kilometers from the border with Russia.

It is difficult to find an undamaged house.

Banori Viktor Monakhov, së bashku me vullnetarë të tjerë, ndihmuan në evakuuimin e civilëve në fillim të luftës. Ai ironizon portretizimin e pushtuesve rusë nga presidenti Vladimir Putin si “vëllezër çlirimtarë”.

“Nga çatitë e këtyre shtëpive shihet kufiri me Federatën Ruse prej nga erdhën raketat e para. Ju mund të shihni shkatërrimin, pasojat e kësaj ‘dashurie vëllazërore’”, tha me ironi banori Viktor Monakhov.

Ukrainasit e çliruan Kharkivin në shtator. Por, sulmet me raketa po vazhdojnë.

“Rusët nuk ndalen duke goditur infrastrukturën. Kjo fatkeqësisht do të vazhdojë deri në fitoren përfundimtare”, tha zoti Monakhov.

Oleksiy jetonte në lagjen Saltivka me familjen e tij. Biznesi i tij u shkatërrua nga bombardimet e forcave ruse.

“Shisja rroba për fëmijë në dyqanin tim. Dyqani u sulmua që në ditët e para dhe tregu u shkatërrua plotësisht”, thotë Oleksiy

Oleksiy tani është vullnetar duke ndihmuar ushtrinë dhe banorët të luftojnë kundër pushtimit rus.

Kharkivi është afër kufirit me Rusinë dhe për këtë po paguan një çmim të lartë.

“Ka vështirësi për të siguruar mbrojtjen ajrore. Jemi në rrezik nga raketat dhe raketa-hedhëset”, thotë një nga mbrojtësit e Kharkivit, Vladyslavi.

Kharkivi është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës dhe historikisht, banorët e tij kanë patur qëndrime pozitive për Rusinë.

But this began to change in 2014 with the war in Donbas and the annexation of Crimea. In 2022, Russia's relentless bombing not only destroyed most of the city, but also any vestiges of goodwill that remained./REL

Lajmet e fundit nga