LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Çeki

2023-01-27 08:53:09, Kosova & Bota CNA

Rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Çeki

Rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Republikën Çeke nis të premten, teksa në garë janë ish-gjenerali i NATO-s, Petr Pavel dhe ish-kryeministri Andrej Babish, një miliarder popullist.

Qendrat e votimit hapen në orën 14:00 deri të nesërmen në orar të njëjtë.

Të drejtë vote kanë 8.3 milionë banorë.

Në Republikën Çeke, roli i presidentit është ceremonial, mirëpo presidenti i jep mandat qeverisë dhe është komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura.

Rezultatet e zgjedhjeve pritet të bëhen publike në pasditen e së shtunës.

Tema dominuese në zgjedhje ka qenë lufta e Rusisë në Ukrainë.

Babish, 68-vjeçar, ka tentuar të portretizojë kundërshtarin e tij si luftënxitës dhe ka bërë thirrje për organizimin e një konference të paqes në Pragë.

Pavel, i cili është 61-vjeçar, ka qenë në favor të dërgimit të ndihmës në Kiev.

Në rundin e parë të zgjedhjeve, rezultati mes tyre ka qenë i ngushtë - të dy kanë fituar rreth 35 për qind të votave.

Megjithatë sondazhet e nxjerrin fitues Pavelin./REL

Lajmet e fundit nga