LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inflation in Turkey declines for the first time in more than a year

2022-12-05 11:26:10, Kosova & Bota CNA

Inflation in Turkey declines for the first time in more than a year

Annual inflation in Turkey fell in November for the first time in more than a year, according to official figures released on Monday, although it remains at its highest rate in 24 years.

In November, inflation decreased by 0.63 percent compared to the previous month.

The monthly rate of inflation in November was 2.88 percent, compared to October, which was 3.51 percent in the month.

According to the Turkish Institute of Statistics, annual consumer prices decreased from 85.51 percent in October to 84.39 percent in November.

This is the first time that annual inflation in Turkey has decreased since May 2021.

Lufta e Rusisë në Ukrainë dhe rënia e vlerës së lirës kanë nxitur inflacionin në këtë shtet.

Ekonomistët besojnë se në rritjen e inflacionit në Turqi kanë ndikuar edhe politikat e presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, i cili beson se ulja e normës së interesit ndikon në ulje të çmimeve, ndonëse teoritë ekonomike flasin për qasje të kundërt.

Bankat qendrore në shumë vende të botës, përfshirë ato në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar kanë rritur së fundi normat e interesit me qëllim të luftimit të inflacionit.

Rritjet më të mëdha të çmimeve vjetore janë shënuar në sektorin e transportit, me 107 për qind, pasuar nga çmimet e ushqimeve dhe pijeve joalkoolike me 102.55 për qind, sipas të dhënave zyrtare.

Ekspertët besojnë se inflacioni është më i lartë sesa që paraqitet në statistikat zyrtare.

Grupi i pavarur për Kërkime rreth Inflacionit ka thënë të hënën se norma e vërtetë e inflacionit në Turqi për nëntorin është 170.7 për qind./REL

Lajmet e fundit nga