LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuland: Putin, jo i sinqertë për bisedimet e paqes

2022-12-03 21:52:00, Kosova & Bota CNA
Nuland: Putin, jo i sinqertë për bisedimet e paqes
Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland

Presidenti rus Vladimir Putin nuk është i sinqertë lidhur me mundësinë për bisedimet e paqes me Ukrainën në këtë kohë, tha Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland të shtunën pas takimit me Presidentin Volodymyr Zelenskiy dhe zyrtarë të tjerë të lartë ukrainas në Kiev.

Diplomatja e lartë amerikane vizitoi Ukrainën për të shprehur mbështetje në një kohë kur Rusia po përpiqet të shkatërrojë infrastrukturën energjetike të vendit.

"Diplomacia është padyshim objektivi i të gjithëve, por duhet të kesh një partner të gatshëm (për bisdedime)," u tha ajo gazetarëve.

"Dhe është shumë e qartë, duke pasur parasysh sulmet ndaj rrjetit energjetik, apo retorikën e Kremlinit dhe në përgjithësi qëndrimet e Moskës, se Putini nuk është i sinqertë apo i gatshëm për një gjë të tillë", tha ajo.

Presidenti amerikan Joe Biden tha të enjten se ishte i gatshëm të fliste me presidentin Putin nëse udhëheqësi tregonte se ishte i interesuar t'i jepte fund luftës. Por Kremlini tha se Perëndimi duhet të njohë aneksimin nga Moska të katër rajoneve të Ukrainës.

Zonja Nuland tha se ky reagim nga Rusia, tregoi "se ata nuk janë seriozë".

The Deputy Secretary of State also met with President Zelenskiy's chief of staff, Andriy Yermak, who thanked Washington for billions of dollars in aid to Ukraine.

"Ukraine's victory, we are sure, will be our joint victory," he was quoted as saying to Ms. Nuland./ Voa

09:45 World

Christoph Heusgen:

Përveç luftës në Ukrainë, Rusia po përdor luftën hibri...

Lajmet e fundit nga