LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sofia angry after the Netherlands' refusal for Bulgaria to enter Schengen

2022-12-03 13:10:25, Kosova & Bota CNA

Sofia angry after the Netherlands' refusal for Bulgaria to enter Schengen

The government of Bulgaria has criticized the decision of the Netherlands to block this country of the European Union from joining the Schengen Area - where movement is done without passports - calling it an act of "cynicism".

Dutch Prime Minister Mark Rutte's government announced on December 2 that it agrees to Romania and Croatia joining the Schengen Area, but will block Bulgaria's membership.

The Netherlands said the veto against Bulgaria is due to Sofia's failure to achieve satisfactory results in the fight against corruption and organized crime.

Ministrat e Drejtësisë të BE-së do të vendosin për pranimin në Schengen të Bullgarisë, Kroacisë dhe Rumanisë gjatë takimeve që do të zhvillojnë më 8 dhe 9 dhjetor.

Pranimi i anëtarëve të rinj në Schengen kërkon miratim unanim.

“Në vend të solidaritetit evropian, Bullgaria po pranon cinizëm”, tha presidenti bullgar, Rumen Radev.

“Përpjekjet tona nuk duhet të neglizhohen. Përpjekjet tona nuk meritojnë fyerje”, tha ministri i Brendshëm bullgar, Ivan Demerdzhiev.

“Holanda nuk ka të drejtë që të mos na do ne në Schengen. Mënyra se si e bën këtë është absolutisht e papranueshme, pa bazë politike dhe e jashtëligjshme”, tha ministri bullgar i Drejtësisë, Krum Zarkov, gjatë një prononcimi për mediat bullgare.

Radev dhe Demerdzhiev thanë po ashtu se autoritetet kufitare të Bullgarisë po bëjnë “përpjekje të jashtëzakonshme për të ofruar siguri” në kufijtë e BE-së.

Ministri i Jashtëm i Holandës, Wopke Hoekstra, tha më 2 dhjetor se “është shumë herët” që të ndryshohet pozicioni i shtetit të tij karshi Bullgarisë.

Hoekstra tha se Holanda mund ta shqyrtojë këtë çështje vetëm kur të bëhet e qartë se Bullgaria ka mekanizma efektivë të sundimit të ligjit, që janë të aftë të trajtojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar.

Austria po ashtu ka shprehur rezerva lidhur me anëtarësimin e Bullgarisë në Schengen. Kancelari Karl Nehammer tha se shteti i tij mbështet anëtarësimin e Kroacisë, por është kundër anëtarësimit të Bullgarisë dhe Rumanisë.

Komisioni Evropian ka thënë disa herë se Bullgaria, Rumania dhe Kroacia kanë përmbushur kriteret dhe janë të gatshme për anëtarësim në Zonën Schengen. Parlamenti Evropian u ka bërë thirrje shteteve që të pranojnë këto tri vende në Schengen pa vonesa.

The Schengen area allows people to move freely, without identity document checks, across the internal borders of the 26 member states. Four of the Schengen members are not part of the EU.

Bulgaria, Romania, Croatia, Ireland and Cyprus are the only EU countries that are not part of the Schengen Area, while the non-member states, Iceland, Norway, Switzerland and Liechtenstein are members./REL

09:45 World

Christoph Heusgen:

Përveç luftës në Ukrainë, Rusia po përdor luftën hibri...

Lajmet e fundit nga