LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

50 herë më e fuqishme se heroina/ Djemtë e El Chapo-s heqin dorë nga tregtimi i drogës fitimprurëse

2023-10-03 15:42:00, Kosova & Bota CNA

50 herë më e fuqishme se heroina/ Djemtë e El Chapo-s heqin

Një fraksion i fuqishëm i kartelit Sinaloa i udhëhequr nga djemtë e ish-zotit meksikan të drogës Joaquin "El Chapo" Guzman ka ndaluar prodhimin dhe shitjet e fentanilit në Sinaloa. Megjithëse analistët dyshojnë që grupi i Sinaloas të ketë hequr dorë nga biznesi fitimprurës. 

Pankartat që u shfaqën në shtetin verior të Sinaloa të hënën, të njohura si "narcomantas", u nënshkruan nga Los Chapitos, një grup vëllezërish që morën përsipër perandorinë kriminale të babait të tyre kur Guzman u ekstradua në Shtetet e Bashkuara në 2017.

Qeveria amerikane këtë vit portretizoi Los Chapitos, ose "Chapos të vogël", si ofruesit kryesorë të fentanilit në Shtetet e Bashkuara. Muajin e kaluar, Ovidio Guzman, më i riu nga katër vëllezërit Los Chapitos, u ekstradua në Shtetet e Bashkuara.

Fentanyl është një ilaç opioid sintetik i fuqishëm i miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për përdorim si një analgjezik (lehtësues i dhimbjes) dhe anestezik. Është afërsisht 100 herë më i fuqishëm se morfina dhe 50 herë më i fuqishëm se heroina si analgjezik.

 

 

Lajmet e fundit nga