LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rritja ekonomike e ngadaltë”/ Sejko: Kemi luhatje të inflacionit

20 Mars 2024, 16:17, Ekonomi CNA

“Rritja ekonomike e ngadaltë”/ Sejko: Kemi luhatje të

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, po zhvillon një konferencë mbi vendimmarrjen e politikës monetare.

Ai ka bërë me dije se rritja ekonomike do të gjejë mbështetje te sektori privat. Po ashtu thekson se rritja ekonomike do të jetë e ngadaltë, por pritet të përshpejtohet në vijim.

Sa i përket inflacionit, ai do të luhatet gjatë periudhës në vijim.

“Rritja ekonomike do gjejë mbështetje në shëndetin financiar në tregun privat.

Do nxitet nga investimet dhe turizmi.

Rritja ekonomike do jetë e ngadaltë në këtë vit po pritet të përshpejtohet në vijim.

Inflacioni do të luhatet gjatë periudhës në vijim”, tha Sejko./ CNA

Lajmet e fundit nga