LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zaptimi i bregdetit nga ndërtimet pa leje të Hysenbelliut/ Mediu në mbrojtje të Irfanit

1 Dhjetor 2022, 16:17, Aktualitet CNA
Zaptimi i bregdetit nga ndërtimet pa leje të Hysenbelliut/ Mediu
Fatmir Mediu, kryetari i Partisë Republikane

Gjithë blloku i opozitës, ditën e sotme kanë luajtur rolin e mbrojtësit të Irfan Hysenbelliut, për prishjen e ndërtime pa leje në “Prestige Resort”.

Edhe kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka kundërshtuar prishjen e ndërtimeve pa leje që kanë zaptuar bregdetin dhe hapësirën publike.

Sipas Mediut pse Hysenbelliu është pronar mediash, nuk duhet t’i prishen ndërtimet pa leje që zënë hapsirën publike në bregdet.

Sulmi ndaj Prestigj Resort tregon qartë se Kushtetuta, ligji, biznesi apo gjykatat nuk kanë vlerë përballë urdhërit politik.

Ky sulm mbi biznesin pronën private, qartësisht mbi median e lirë është një akt i paprecedentë, i paligjshëm, për të vënë nën kontroll çdo zë kundër qeverisë, për të friksuar shqiptarët dhe për ti vënë ata nën këmbët e qeverisë.

Kjo që ndodh është e kundërta e asaj çka pret BE dhe Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë.

Çdo çështje ndërmjet privatit dhe qeverisë nuk zgjidhet me dhunë por me ligj dhe vendim gjykate, kur ndërkohë Prestige Resort zotëron të gjitja lejet e dhëna nga strukurat shtetërore.

Qeveria duhet të jetë në krah të biznesit dhe jo ti vendoset mbi shpinë.

Qeveritë duhet të jenë në mbështetje të biznesit jo ta shkatërrojnë atë”, ka shkruajtur Mediu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga