LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Siguria pas sulmeve të Iranit/ Balluku takon kreun e Autoritetit Kibernetik të Izraelit

24 Janar 2023, 20:31, Aktualitet CNA
Siguria pas sulmeve të Iranit/ Balluku takon kreun e Autoritetit Kibernetik
Zv.kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku me kreun e Autoritetit Kibernetik të Izraelit, Gaby Portnoy

Zv.kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, zhvilloi sot një takim me kreun e Autoritetit Kibernetik të Izraelit, Gaby Portnoy.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Balluku thotë se Portnoy është një nga partnerët kryesorë të Shqipërisë në fushën e kibernetikës gjatë kësaj kohe kur vendi jonë është vënë në shënjestër të sulmeve nga Irani.

Zv.kryeministrja thekson se ata diskutuan për vijimin e bashkëpunimit dhe angazhimin e palës shqiptare për ngritjen e kapaciteteve dhe të një mjedisi kibernetik sa më të sigurtë.

“Izrael, me Z. Gabi Portnoy, Drejtorin e Përgjithshëm Kombëtar të Cybersecurity, një nga partnerët kryesorë të Republikës së Shqipërisë në këtë fushë kaq kritike këto kohë për ne. Me Z. Portnoy diskutuam për vijimin e bashkëpunimit të shkëlqyer që kemi si dhe angazhimin e palës shqiptare për ngritjen e kapaciteteve dhe të një mjedisi kibernetik sa më të sigurtë”, shkruan ajo/ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga