LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raportet- Zbulohet teknika e përdorur nga hakerat vjedhjen/ Të dhënat e përdoruesve të "WhatsApp" dhe "Twitter", në rrezik

28 Nëntor 2022, 16:09, Aktualitet CNA
Raportet- Zbulohet teknika e përdorur nga hakerat vjedhjen/ Të
Foto Ilustruese

Baza e të dhënave të numrave celularë "WhatsApp" me rreth 487 milionë përdorues thuhet se është vënë në shitje në një forum të komunitetit të hakerëve. Këta numra thuhet se i përkasin përdoruesve të "WhatsApp" nga 84 vende, nga një bazë të dhënash e fundit. 

Thuhet se hakeri ka përdorur një teknikë të quajtur scraping për të mbledhur informacionin personal të këtyre përdoruesve të "WhatsApp". 

Ndërkohë, të dhënat nga një shkelje e mëparshme e të dhënave në "Twitter" janë postuar në internet. Rrjedhja thuhet se përfshin informacione personale të përdoruesve, duke përfshirë manualin e tyre si "Twitter", emrin e llogarisë, emrin e përdoruesit, vendndodhjen, numrat e telefonit dhe adresat e emailit.

Sipas një raporti të Cybernews, një përdorues ka postuar një reklamë në një forum popullor hakerimi për shitjen e numrave celularë të rreth 487 milionë përdoruesve të "WhatsApp". Hakeri pretendon se ka marrë në duart e tyre një bazë të dhënash me mbi 32 milionë numra përdoruesish amerikanë, e cila është vlerësuar në 7,000 dollarë (afërsisht 5,70,000 Rs.), sipas raportit.

Në mënyrë të ngjashme, numrat që i përkasin rreth 45 milionë përdoruesve në Egjipt dhe rreth 35 milionë përdoruesve në Itali raportohet se janë gjithashtu në shitje. Publikimi pretendon se ishte në gjendje të merrte dhe verifikonte 1097 numra në Mbretërinë e Bashkuar dhe 817 në SHBA nga hakeri. Personi mund të ketë përdorur një teknikë të quajtur scraping, për të mbledhur informacion publik, për të marrë këto numra. Këta numra telefoni të zbuluar në mënyrë të pashmangshme mund të përdoren për qëllime marketingu, phishing, imitime dhe mashtrime, thekson raporti.

"Twitter" duke punuar në DM të koduara, Tweet në formë të gjatë, pagesa, thotë Musk.


“Pretendimi i shkruar në Cybernews bazohet në pamje të paargumentuara të ekranit. Nuk ka asnjë provë për një 'rrjedhje të të dhënave' nga WhatsApp", tha një zëdhënës i "WhatsApp" për Gadgets 360.


Ndërkohë, të dhënat e rreth 5.4 milionë përdoruesve të "Twitter"-it që u nxorën në shitje në fillim të këtij viti tani janë zbuluar në një forum "online".

Sipas një raporti nga BleepingComputer, "Twitter" mund të ketë përjetuar një shkelje edhe më të madhe të të dhënave, e cila mund të ketë prekur një numër më të madh përdoruesish. Kjo shkelje e re e të dhënave mund të përmbajë informacionin e dhjetëra miliona përdoruesve të "Twitter", duke përfshirë numrat e tyre personal të telefonit, sipas raportit.

Mund të ketë ndodhur për shkak të të njëjtit gabim API që çoi në rrjedhjen e mëparshme. Ky informacion thuhet se u zbulua nga analisti i sigurisë Chad Loder në "Twitter". Sidoqoftë, llogaria e studiuesit u pezullua, gjë që me sa duket e detyroi Loderin të ngarkonte detaje të redaktuara në Mastodon.

Elon Musk akuzohet për minimin e "Twitter" nga senatorët amerikanë, FTC kërkoi një hetim.

BleepingComputer thotë se ishte në gjendje të merrte grumbullimin e të dhënave të 1,377,132 numrave celularë të Francës të përfshirë në shkeljen e supozuar të të dhënave të "Twitter". 

Veçanërisht, këto shifra nuk ishin përfshirë në të dhënat e shitura më parë të 5.4 milionë përdoruesve të "Twitter". Shkelja e re e të dhënave thuhet se përfshin disa skedarë të ndarë sipas kodeve të vendeve dhe zonave, duke përfshirë Evropën, SHBA-në dhe Izraelin. Në përgjithësi mund të përbëhet nga mbi 17 milionë regjistrime të rrjedhura./CNA.al Burimi: 360 Gadgets

Lajmet e fundit nga