LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Flynn te Alptekin, McGonigal, Rama, Duçka & Co/ Bëmat që futën Bashën në telashe, dëshmon në FBI

3 Shkurt 2023, 20:52, Aktualitet CNA
Nga Flynn te Alptekin, McGonigal, Rama, Duçka & Co/ Bëmat
Fotomontazh - Lulzim Basha, Michael Flynn, Ekim Alptekin, Charles McGonigal, Edi Rama, Dorian Duçka

Fakte dhe detaje ka nxjerrë në dritë gazetari Elvi Fundo për skandalet me miqët e Lulzim Bashës, të prej të cilëve i është shtrënguar laku nga FBI.

Fundo kujton denoncimet që CNA.al ka bërë prej vitesh për Michael Flynn, Ekim Alptekin, Lulzim Bashën, deri te denoncimet e fundit për Charles McGonigal, Edi Ramën, Dorian Duçkën & Co.

Bëmet e Bashës me miqtë, të përfshirë në pastrime parash, mashtrime e lidhje ruse, kanë dërguar sërish këtë të fundit në zyrën e FBI-së.

Gazetari thotë se disa javë më parë Basha është paraqitur në FBI së bashku me bashkëshorten e tij, Aurelën, ku ka dhënë një dëshmi të plotë për skandalet.

Ai deklaron se deponimi në FBI është dhe arsyeja se përse ish-kryetari i PD-së nuk flet e nuk do të flasë dot.

Shkrimi i plotë:

Disa fakte dhe detaje, Flyn, Alptekin, Lulzim Basha, McGonigal, Edi Rama, Ducka & co.

Kur CNA.al shkruante 4 e 5 vite më parë për Flyn dhe Ekim Alptekin na qeshnin.

Ç’janë këto? Këtu fillon McGonigal.

Ja çfarë janë nga ky hetim për Flyn e Alptekin për rrëmbimin e klerikut Fetullah Gylen dhe lidhjet turke me oligarkët rusë, një prej të cilëve arrestuar në SHBA, hetimet shkuan larg.

Tek lobisti Nik Muzin i cili është njeriu që u pagua 1 milionë e 25 mijë USD sipas dokumentave që ai i vetëdeklaroi dhe korrigjoi.

Hetimi nga FBI shkoi tek Lulzim Basha, i cili nuk udhëtoi në SHBA deri ditën që negocioi kokën e tij.

Filloi me përjashtimin e Berishës dhe paraqitjen e Lulzim Bashës në FBI si person që deponon, por nuk hetohet dhe s’ka pasoja, por ndihmon në zbardhjen e çështjes. 

Basha është paraqitur në FBI disa javë më parë. Rastisëm bashkë në fluturim nga Frankfurti, ku e fotografova dhe si gjithmonë origjina e fluturimit në kthim u raportua Hollanda. Jo ishte SHBA.

Lulzim Basha po kthehej nga SHBA së bashku me zonjën e tij, pasi ishte paraqitur tek zyrat e FBI, ku ka dhënë dëshminë e tij të plotë.

Prandaj dhe Basha nuk flet e nuk do flasë, pasi gjithçka e ka deponuar në FBI.

Pra çka kemi shkruar është e vërtetë, e provuar pas kaq vitesh.

Këto shkrime i ka lexuar dhe Sali Berisha, Edi Rama dhe eksonentët kryesorë politikë. Burimet ishin thjesht publike, media amerikane dhe turke që injoroheshin nga kasta politike shqiptare.

Kazani mediatik ushqehej me lekët e inceneratorëve dhe kunatit, dy burimet kryesore të propagandës së shfrenuar politike, a përjashtuar Liken apo këdo tjetër.

Duçka, Neza e McGonigal kanë të tjera qyfyre. Dy të fundit nën hetim, njëri i penduar mesa shof e kuptoj miku i Ramës rrezikon nga 5 deri 15 vite burg. Këshilltari Duçka vazhdon detyrën së bashku me Lulin që i lehtësojnë jetën politike kryeministrit tonë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga