LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lulzim Basha, sërish në shërbim të Edi Ramës

18 Dhjetor 2023, 16:47, Aktualitet CNA
Lulzim Basha, sërish në shërbim të Edi Ramës
Lulzim Basha

Lulzim Basha, kryetari i PD-së së vulës sërish sot i shërbeu kryeministrit Edi Rama.

Përmes ushtarit të tij, Enkelejd Alibeajt, ai u siguroi socialistëve një votë për t’i hequr imunitetin, ish-kryeministrit Sali Berisha.

Sot në mbledhjen e Këshillit të Mandateve, Enkelejd Alibeaj u paraqit si përfaqësues i PD-së së vulës për të thënë se nuk ka asnjë dyjëzim në qëndrimin e tij dhe se është pro heqjes së imuntetit të ish-kryeministrit Sali Berisha.

"Sa herë ka një kërkesë dhënie imuniteti dhe heqje imuniteti, ne kemi qenë pro. Asnjë justifikim nuk duhet të ketë, asnjë pengesë nuk duhet të krijohet kur drejtësia e kërkon. PD ka përgatitur edhe një amendament për rregulloren e Kuvendit. Jam pro hapjes së rrugës së drejtësisë. Zero imunitet për askënd, mbështetje për SPAK-un", u shpreh Alibeaj.

Kështu, Basha vërtetoi se është kthyer në marionetën e Ramës, i cili e përdor sa herë i duhet një votë në parlament apo si në këtë rast në mbledhjen e Këshillit të mandateve.

Të njëjtën lëvizje, "petritët" e bënë dhe në seancën ku u miratuar projektbuxheti i vitit 2024.

Pavarësisht se votuan kundër ata plotësuan kuorumin dhe më pas deklaruan se ishin në atë seancë për t’i thënë jo projektbuxhetit të qeverisë.

Kjo është loja e pisët që Basha vijon të luajë në prapaskenë në shërbim të Ramës dhe kundër demokratëve.

Sot në Këshillin e Mandateve u votua me 6 vota pro heqjes së imunitetit të Sali Berishës, duke ui hapur kështu rrugën SPAK për të kryer arrestimin e ish kryeministrit.

Opozita zbriti sot në shesh për të protestuar kundër regjimit të qeverisë, që sipas saj ka kapur çdo pushtet.

Ish kryeministri Sali Berisha akuzohet për korrupsion pasiv  për dosjen e ish kompleksit Partizani.

SPAK ka kërkuar autorizim nga Kuvendi i Shqipërisë për zëvendësim të masës së sigurisë për Berishën, nga detyrim me paraqitje në arrest me burg/ shtëpie./ CNA

Lajmet e fundit nga