LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dumani “hap thesin” para drejtësisë/ Eksperti i kriminalistikës: Mori hak ndaj rivalëve

19 Maj 2022, 17:52, Aktualitet CNA
Dumani “hap thesin” para drejtësisë/ Eksperti i

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka komentuar megaoperacionin e SPAK-ut, pas bashkëpunimit të Nuredin Dumanit me drejtësinë shqiptare.

Në një intervistë për media, Karamuço tha se pas atentatit të dështuar ndaj tij, Dumani zbardhi fijet e grupeve kriminale, si një mënyrë hakmarrjeje ndaj tyre.

?Plagosja ishe ngjarja që e shtyu të tregojë, e pa se s?kishte më çfarë të humbte. Iu ngrit një kurth për ta vrarë. Ai duhet të merrte masa për t?u hakmarrë ndaj grupeve. Ai i besoi drejtësisë shumë informacione. Ai përmendi edhe një tjetër person edhe ai i penduar dhe po jep informacione. Të dy kanë hapur gjithë këtë sagë arrestimesh?, tha Karamuço.

Sipas ekspertit, aksioni nuk ishte i suksesshëm, duke thënë se është dekonspiruar nga funksionarë.

?Unë pashë që njëri prej tyre ishte dhe një funksionar i policisë, i cili dyshohet i përfshirë në afera kriminale. Ka dekonspirim. Fakti që s?kemi asnjë prej emrave të rëndësishëm të kapur do të thotë shumë. Pres arrestime për funksionarë publikë që dekonspirojnë këto operacione. S?kemi personazhe vip të botës së krimit pas hekurave?, tha Karamuço.

Ai tregoi më tej se çfarë do të përfitojë Dumani nga pendesa.

?Mund të përfitojë, kjo çmohet nga gjykata rast pas rasti. S?mendoj se Dumani do të marrë lehtësi të jashtëzakonshme. Pra, varet rast pas rasti?, tha eksperti./CNA.al

Lajmet e fundit nga