LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha loboi kundër ardhjes së Kavalec në Shqipëri/ Zbardhet shifra marramendëse që ka paguar

5 Prill 2022, 19:24, Politikë CNA
Basha loboi kundër ardhjes së Kavalec në Shqipëri/ Zbardhet

Lulzim Basha ka lobuar në SHBA kundër Kathlen An Kavalec për tu zgjedhur ambasadore në Shqipëri.

Një gjë të tillë e bëri të ditur ditën e djeshme deputeti i PD Oerd Bylykbashi, i cili në emisionin Noë me Erla Mëhillin u shpreh se një gjë e tillë është e provuar.

Mbrëmjen e sotme, ka qenë aktivistja Evi Kokalari, ajo e cila teksa ka nxjerrë dokumentat ka treguar edhe shifrën marramendëse që Basha ka shpenzuar kundër Kavalec.

Sipas saj, Basha ka paguar 40 mijë dollarë.

Postimi i plotë i Kokalarit:

Pa dashur të dal në konkluzione, po ju shtroj disa fakte;

Në qershor të 2018, Lulzim Basha kontrakton një firm lobimi në Ëashington DC ? Sonoran Policy Group (foto #1) e cila kontaktoj disa Senator via e-mail, telefon por dhe takime in-person, në mënyrë që të bëj një fushatë kundër kandidaturës së Kathleen Kavalec si Ambasadore e Shteteve te Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. (foto #2, foto #3)

Më poshtë gjeni detajet e aktivitetit të Sonoran kundrejt pagesës 40,000 dollarshe të Lulzim Bashës.

-DPA   8/5/2018 email Senator Ron Johnson ? Issue: Kavalec

-DPA   8/5/2018 phone Senator Ron Johnson ? Issue: Kavalec

-DPA   8/7/2018 email Lexi Simpson Hearing scheduler ? Issue: Kavalec

-DPA   8/22/2018 Molly Lazslo Senate Foreign Affairs committee ? Issue: Kavalec

-DPA   8/23/2018 email Senator Ron Johnson ? Issue: Kavalec

-DPA   9/12/2018 phone Senator Barrasso ? Issue: Kavalec

-DPA   9/13/2018 email Senator Barrasso ? Issue: Kavalec

-DPA   9/20/2018 in person- Senator Ron Johnson ? Issue: Kavalec

-DPA   9/28/2018 in person Senator Rob Portman ? Issue: Kavalec

-DPA   10/9/2018 in person Senator Ron Johnson ? Issue: Kavalec

-DPA   10/10/2018 email Senator Ron Johnson ? Issue: Kavalec

Si pasojë, Kandidatura e Kavalec dështon.

Pyetja lind, pse insistoj Lulzim Basha në rrëzimin e kandidaturës së Kathleen Kavalec?

Në qershor të 2019, Lulzim Basha firmos një kontratë të dytë me Sonoran Policy Group, për një shumë të dytë prej 40,000 dollarësh, në shkëmbim të shërbimeve të më poshtme; (foto #5)

-DPA   10/18/2019 email Senator Mitch McConnell ? Issue: meeting

-DPA   10/18/2019 phone Rep. Kevin McCarthy ? Issue: meeting

-DPA   10/21/2019 email Rep. Kevin McCarthy ? Issue: meeting

-DPA   10/21/2019 email Senator Ted Cruz ? Issue: meeting

-DPA   10/21/2019 email Rep. Elliot Engel ? Issue: meeting

-DPA   10/21/2019 email Rep. Michael Guest ? Issue: meeting

-DPA   10/21/2019 email Rep. Michael Guest ? Issue: meeting

-DPA   10/21/2019 email Senator Roger Ëicker ? Issue: meeting

-DPA   10/21/2019 email Senator Roger Ëicker ? Issue: meeting

Cfarë ndodhi më pas:

-10/29/2019 Komisioni për Marrëdhëniet me Jashtë mban seancat per kandidaturen e Yuri Kim

-11/20/2019 Komisioni për Marrëdhëniet me Jashtë raporton kandidaturen e Yuri Kim në mënyrë të favorshme. Kandidatura vihet ne kalendarin ekzekutiv te Senatit.

-12/19/2019 Kandidatura e Yuri Kim aprovohet dhe konfirmohet nga Senati me ze.

?The Daily Beast? shkruan: ?Fiona Hill në dëshminë e saj në kongres muajin e kaluar, ja  hodhi fajin Partise Demokratike Shqiptare për fushatën e shpifjeve kundër Kavalecit?Me mbërritjen e datës së seancës së konfirmimit të Komisionit të saj për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit, Kavalec u ul në atë që mendonte se do të ishte një takim i përkohshëm me ndihmësit e senatorit Ron Johnson (R-ËI) më 16 gusht 2018, për t’u prezantuar dhe përgatitur për seancën. Në vend të kësaj, sipas një burimi të njohur me takimin, Kavalec e gjeti veten përpara një interogimi për lidhjet e saj me dosjen e Chris Steele?/E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga