LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Rusët po qëllojnë nga të gjitha anët”/ Ukraina jep alarmin: Sërish sulme në centralin bërthamor

6 Mars 2022, 06:48, Kosova & Bota CNA

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka deklaruar se trupat ruse vijonë sulmet nga të gjitha anët, në uzinën bërthamore të Zaporizhja.

Në një postim në rrjetet sociale, ai shkruam se ?Rusët duhet të ndërpresin menjëherë zjarrin, të lejojnë zjarrfikësit që të krijojnë një zonë sigurie?.

Nga ana tjeter, në një telefonatë me senatorët amerikanë presidenti Zelenskyy tha se termocentrali i tretë aktualisht nën kërcënim është termocentrali bërthamor Yuzhnoukrainsk, i vendosur 120 km (75 milje) në veri të Mykolaiv, një nga disa qytete që forcat ruse po përpiqen të mbajnë të rrethuar.

Rusia aktualisht kontrollon centralin bërthamor Zaporizhzhia, centrali më i madh bërthamor në Evropë, dhe Çernobilin, i cili nuk është aktiv, por ende ka staf dhe mirëmbahet.

Lajmet e fundit nga