LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dokument-Basha dhe “komisioni” i tij amnistuan nga padia kryebashkiakun socialist

21 Shkurt 2022, 11:01, Politikë CNA

Afera korruptive e inceneratorëve është denoncuar nga mediat. Ditë pas dite janë bërë publike dokumente që vërtetojnë korrupsionin miliona eurosh me inceneratorët.

Vetëm CNA.al ka publikuar dhjetra dokumente ekskluzive që faktonin korrupsionin përmes kësaj afere.

Sot, kur kjo aferë është bërë kryefjalë dhe SPAK ka  hapur hetimet, ka arrestuar një ish Ministër dhe ditë pas dite po thërret zyrtarë për t?i marrë në pyetje, Partia Demokratike dhe Lulzim Basha dali dhe flasin për fitore.

Flasin për fitore, për një kauzë që nuk është denoncuar prej tyre, por që së fundmi po bëjnë zhurmuesit.

Lulzim Basha apo edhe  Jorida Tabaku në cilësinë e kryetares së Komisionit hetimor për inceneratorët  e kanë futur në listën e fitores edhe thirrjen e Armando Subashit nga SPAK.

cna aktualitetKryetarja e Komisionit Hetimor të Inceneratorëve, Jorida Tabaku në konferencën për shtyp dhënë menjëherë pas mbledhjes së Komisionit Hetimor,  pak ditë më parë, triumfatore  u shpreh se arsyet se përse kryetari i Bashkisë së Fierit Armando Subashi ka shkuar në SPAK, lidhen posaçërisht me tokën në të cilën është ndërtuar inceneratori i Fierit.

Por këtë deklaratë e ka bërë pasi Subashi është paraqitur në SPAK, pasi më herët nuk e ka përmendur.

Edhe Lulzim Basha  pas thirrjes së Subashit nga SPAK,  ka deklaruar se me mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së, Partia Demokratike, ka shënuar fitoret më të mëdha për shqiptarët, duke shtuar se me ta në krah do të ecin drejt një horizonti të ri.

Deklaratat i bëjnë si triumfatorë, ndërkohë që në kallëzimin penal dorëzuar në SPAK, kryetari i Bashkisë Fier Armando Subashi nuk ekziston.

Subashi nuk është paditur nga PD, që sot Basha dhe Tabaku, e shohin si sukses të tyre, megjithëse ende SPAK nuk ka folur zyrtarisht për kryebashkiakun e Fierit.

Kujtojmë se Partia Demokratike ka dorëzuar në SPAK padinë ndaj kryeministrit Edi Rama, ish ministrit të Financave Arben Ahmetaj dhe ish ministrit të Mjedisit Lefter Koka dhe kryetarin e bashkisë Erion Veliaj, ndaj Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit.

Kallëzimi është për veprën penale të shpërdorimit të detyrës, shkelje të barazisë të pjesëmarrësve në tendera dhe krijim të grupit të strukturuar kriminal dhe të ushtrimit të detyrës publike, por emri i Armando Subashit nuk është në padi./CNA.al

Lajmet e fundit nga