SHBA vendos sanksione ndaj 4 zyrtarëve ukrainas/ Mes tyre dy deputetë

20 Janar 2022, 18:01, Kosova & Bota CNA
SHBA vendos sanksione ndaj 4 zyrtarëve ukrainas/ Mes tyre dy deputetë

Katër zyrtarë, mes tyre dy deputetë të Ukrainës janë sanksionuar nga Departamenti amerikan i Thesarit.

Sipas raportimeve, dy deputetët konsiderohen si shërbëtorë të Shërbimit të Inteligjencës së Rusisë.

?SHBA-ja është duke ndërmarrë aksione për të kundërshtuar kampanjën e rrezikshme, kërcënuese dhe të ndikueshmërisë së Rusisë të dezinformimit në Ukrainë. Ne jemi të angazhuar për të ndërmarrë hapa që mbajnë përgjegjëse Rusinë për veprimet e saj destabilizuese,? – ka thënë nënsekretari i Thesarit, Wally Adeyemo.

Sipas thesarit amerikan Shërbimi i Inteligjencës Ruse ka rekruatuar dy anëtarë të parlamentit të Ukrainës për t?i përgatitur që ta marrin qeverinë e Ukrainës dhe ta kontrollojnë infrastrukturën kritike të Ukrainës përmes një force okupuese ruse./CNA.al

Lajmet e fundit nga