LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Baton Haxhiu: Publikimi i pagave, ‘dikush po kërkon revolucion social’

22 Dhjetor 2021, 19:48, Politikë CNA

Gjatë emisionit ?Shock? me Bruna Çifligun, analistët Baton Haxhiu dhe Andi Bushati diskutuan mbi daljen e të dhënave të pagave në Shqipëri.

Haxhiu tha që është shqetësuese që diçka krejt private të dalë haptas, dhe se një person që e gjen veten aty nuk e di as kë të fajësoje.

?Këtu është një i çmendur që nuk e ka ditur fare për pasojat, se çfarë do të thotë botimi i tyre. Mos të flas për shtetin që ka dështuar totalisht. Nëse nuk je i përgatitur për digjitalizim, nëse nuk e ke sekretin e ruajtjes së tyre, mos e bëj se nuk je i gatshëm për këtë punë?, tha mes tjerash Haxhiu.

Ai u shpreh që ?kjo çfarë ka ndodhur është më shumë se sa traumë? duke shtuar se ?nuk di se si ta definoj këtë papërgjegjësi shtetërore dhe individuale?.

?Këtu dikush kërkon njëfarë revolucioni social për shkak të dallueshmërisë?, tha Haxhiu dhe tha se një gjë e tillë nuk do të kalojë pa pasoja.

Pagat dhe numrat e identitetit të mijëra qytetarëve janë publikuar ditën e sotme në disa media online.

Pas ankesës së një grupi qytetarësh për publikimin e të dhënave personale, Prokuroria e Tiranës ka nisur verifikimet.

Prokuroria do të kërkojë zyrtarisht në Drejtorinë e Tatimeve dhe Institutin e Sigurimeve verifikim për nxjerrjen e dokumenteve zyrtare./euronews

Lajmet e fundit nga