LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hetimi për politikanët/ Vishaj: Nuk mjaftojnë 15 prokurorë

20 Tetor 2021, 20:01, Aktualitet CNA
Hetimi për politikanët/ Vishaj: Nuk mjaftojnë 15 prokurorë

Avokati  Sajmir Vishaj ka deklaruar se nuk mund të përdoret SPAK si instrumenti që pritet të hetojë për vettingun e politikanëve sepse edhe kapaciteti i tij është i reduktuar.

?Kemi vetëm 3 ose 4 ditë që jemi vënë në dijeni për ndryshime, për një projektligj ku kërkohen vettingu i politikanëve. Kushtetuta është libri themelor i një shteti dhe nuk bëhet në një afat të shkurtër. Duhet të kemi ekspertët, qoftë ata që e kanë propozuar, për të përcaktuar çfarë synon. Nuk mundemi ne që  SPAK-ut  t?i çojmë një listë me deputetë.  Po ata që kanë qenë politikanë më pare. Kemi vetëm 15 prokurore, të cilët dot? i kërkojnë çdo institucioni t?u japin të dhënat?, ka deklaruar Vishaj.

Më tej ai ka shtuar se duhet shumë kujdes dhe nuk mund të përdoret një Prokurori e Posaçme, që është shumë e ndjeshme.

?Duhet shumë kujdes, që qytetari të kuptojë që kjo nismë do i vlejë të nesërmes, nuk mundemi të përdorim një Prokurori të Posaçme që është shumë e ndjeshme?, ka theksuar Vishaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga