Connect with Us

Afera korruptive e inceneratorëve/ “Tre dosje flenë në SPAK”

Ekonomi

Afera korruptive e inceneratorëve/ “Tre dosje flenë në SPAK”

Publikuar

-

cna lajme ekonomi

Afera korrupsive e inceneratorëve, duhet të hetohen edhe nga njw Komision Hetimor politik.

Kjo është kërkesa e grupit parlamentar të PD-së që ka dorëzuar në Kuvend, por që nga mazhoranca duket se nuk ekziston vullneti për ta bërë një lëvizje të tillë.

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku,  ka thënë se në çdo parlament normal, do të kishte një reagim maksimal.

Në rastin e inceneratorëve, çdo parlament normal do të ngrinte të dyja duart lart, dhe Kuvendi do ngrihej në këmbë.

Ne jemi në Parlament por nuk e kemi mundësinë të hetojmë këto gjëra?

Ne  dhamë miliona inceneratorve dhe as kjo nuk mjafton ta hetojmë?

Si është e mundur që një grup parlamentar e mbron këtë, dhe si kuvendi nuk miraton që inceneratorët  të hetohen?

Ne kemi bvrë 3 padi në SPAK, por të 3-ja flenë. Parlamenti do mbyllë sytë dhe nuk do lejojë të ngrihet komisioni hetimor? Si është e mundur?”, është shprehur Tabaku nga foltorja e Kuvendit.

Afera e dyshimtë, sipas PD

Mes viteve 2014 dhe 2017, Ministria e Mjedisit, ne cilesine e Autoritetit Kontraktor, ne dy raste ka publikuar njoftimet e Kontratave per nisjen e procedures per dhenien e koncesioneve/partneriteteve publike private, ndersa ne nje rast tjeter nuk ka patur asnje publikim te procedures konkurruese te koncesionit/partneritetit publik privat ne lidhje me ndertimin dhe administrimin e impianteve te trajtimit te mbetjeve urbane te Qarqeve Tirane, Elbasan, Fier.

Ajo qe bie ne sy eshte fakti se te tre operatoret ekonomike me te cilet Autoriteti Kontraktor ka lidhur kontratat jane operatore ekonomike te krijuar rishtazi, me afate themelimi qe fillojne nga pak muaj deri ne disa dite me pare sesa te behej dhe lidhja

e kontrates. Ndersa ne dy raste, ate te qarkut Tirane dhe te qarkut Fier, sikunderse edhe Partia Demokratike ka denoncuar, pavaresisht se impiantet nuk kane filluar ende te prodhojne energji, koncesionaret kane perfituar dhe vijojne te perfitojne pagesa nga Thesari i Shtetit. Keshtu, per periudhen nga viti 2016 deri ne vitin 2020, shoqeria “Integrated Technology Waste Treatment Fier” sh.p.k. ka perfituar 41 transaksione

LEXO EDHE:  Rama me maskë në Kuvend/ “Urdhëron” deputetët e opozitës: Vendoseni dhe ju

nga Thesari i Shtetit ne vleren prej 22.5 milione euro, ndersa per nje periudhe me te shkurter kohore qe filion nga viti 2018 e deri ne vitin 2020, koncesionari i inceneratorit te Tiranes ka perfituar nga Thesari i Shtetit 70 transaksione me vlere 23,017,534 euro.

Partia Demokratike permes zyrtareve te saj ka denoncuar dhe e ka ngritur shqetesimin lidhur edhe permes interpelances per mosrespektimin e parimeve dhe procedurave qe parashikohen nga ligji nr. 125/2013 “Per koncesionet dhe partneritetin publik privat”, te ndryshuar. Ne kete kuptim, ngritja e ketij Komisioni Hetimor ka per qellim qe te zbardhe plotesisht te gjitha veprimet dhe mosveprimet e paligjshme te organeve te pushtetit ekzekutiv, nxjerrjen e pergjegjesive ligjore per cdo person public apo privat te perfshire, nxjerrjen e rekomandimeve per organet kompetente qe  personat pergjegjes te procedohen sipas ligjit, si dhe te merren masa te pershtatshme qe raste te tilla te mos perseriten ne te ardhmen.

PD kërkon:

Kontrollin e ligjshmerise se veprimeve administrative dhe procedures se  ndjekur nga ana e organeve te pushtetit ekzekutiv ne procedurat konkurruese per ndertimin dhe administrimin e impianteve te trajtimit te mbetjeve urbane.”

Objekt dhe ceshtjet ge do te hetohen – (1) verifikimi i ligjshmerise se veprimeve administrative dhe procedures se ndjekur nga ana e Autoritetit Kontraktor, Ministria e Mjedisit, ne procedurat konkurruese per ndertimin dhe administrimin e impianteve te trajtimit te mbetjeve urbane;

(2) verifikimi i ligjshmerise se veprimeve administrative te kryer nga ana e organeve te tjera publike, te ndryshme nga Autoriteti Kontraktor, te perfshira ne procedurat konkurruese per ndertimin dhe administrimin e impianteve te trajtimit te mbetjeve urbane;

(3) demi ekonomik qe i shkaktohet buxhetit te shtetit shqiptar nga lidhja e ketyre kontratave;

(4) efektet negative mjedisore;

(5) pasojat mbi konkurrencen dhe tregun e lire, vecanerisht ne kuader te integrimit evropian te Shqiperise;

(6) rekomandimi i marrjes se masave te pershtatshme per te shmangur qe praktika te tilla abuzive te perseriten ne te ardhmen;

(7) vleresimi i nevojes per  implementimin e rregullave shtese qe ofrojne nje mbrojtje me te mire per parimet e  konkurrences se lire dhe mosdiskriminimit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Ekonomi

Të rejat nga tregu valutor/ Mësoni me sa këmbëhen monedhat e huaja, sot

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Java në tregun valutor, nis me këmbimin e Dollarit amerikan në blerje 104.1 Lekë dhe në shitje 109.3 Lekë.

Monedha e Eurozonës, sot blihet me 120 Lekë dhe shitet me 125 Lekë.

Paundi britanik blihet me 140.6 Lekë dhe shitet me 145.6 Lekë.Franga zviceriane blihet me 113.7 Lekë dhe shitet me 118.7 Lekë.

LEXO EDHE:  Drejtësia/Bregu: Reforma duhet të votohet sot! Burrat po pakësohen, po shtohen gratë e këqia

LEXO EDHE:  Basha akuzon medien/ Është urdhëruar që të mos flasë për inceneratorët

Dollari kanadez blihet me 82.6 Lekë dhe shitet me 87.6 Lekë.

Më poshtë po sjellim këmbimin valutor për të gjitha moonedhat e huaja, sipas Credins Bank./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Rritet me 5 herë çmimi i energjisë

Publikuar

-

Nga

38 milionë euro ka shpenzuar OSHEE gjysmën e parë të nëntorit, për blerjen e energjisë elektrike. Çmimi me të cilin po blihet energjia jashtë vendit, është 5-fishuar.

Nga 50 euro, që kushtonte 1 mgw, deri para një viti, sot çmimi mesatar ditor arrin në 200 euro. Por në ankandet e kryera nga OSHEE, çmimi mesatar më të cilin është siguruar energjia është 260 euro/mwh.

Shuma 38 mln euro i shtohet shpenzimeve të kryera më herët, ku vetëm për muajin tetor arritën në 65 mln euro, faturë rekord kjo për vendin brenda 30 ditëve.LEXO EDHE:  Shqipëria pa investime

LEXO EDHE:  Basha akuzon medien/ Është urdhëruar që të mos flasë për inceneratorët

Deri në 15 prill, Shqipëria është në emergjencë energjetike, dhe për të përballuar krizën, qeveria ka garantuar 200 mln euro për sektorin.

Ndërkohë, OSHEE ka marrë dy kredi këtë vjeshtë me vlerë 120 mln euro, në marrëveshje me BERZH dhe Agjencinë Franceze për Zhvillim./euronews 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Sa shiten dhe blihen euro, dollari dhe paundi/ Këmbimi valutor, 13 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Dollari amerikan sot këmbehet në blerje me 104.1 Lekë dhe shitet me 109.3 Lekë.

Euro sot blihet me 120 Lekë dhe shitet me 125 Lekë.

Paundi britanik blihet me 140.6 Lekë dhe shitet me 145.6 Lekë.Franga zviceriane blihet me 113.7 Lekë dhe shitet me 118.7 Lekë.

LEXO EDHE:  “Nuk na u tek rastësisht për inceneratorët”/ Basha: SPAK të bëjë transparencë

Dollari kanadez blihet me 82.6 Lekë dhe shitet me 87.6 Lekë.

LEXO EDHE:  Shqipëria pa investime

Më poshtë po sjellim kursin e këmbimit, sipas Credins Bank./CNA.al

LEXO TE PLOTE