Connect with Us

Tabaku flet si Basha/“Berisha anëtar i Këshillit Kombëtar të PD”

Politikë

Tabaku flet si Basha/“Berisha anëtar i Këshillit Kombëtar të PD”

Publikuar

-

cna lajme politike

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka folur për zhvillimet e fundit politike në PD.

Edhe Jorida Tabaku, ashtu si Lulzim Basha, ka deklaruar se ish-kryeministri Sali Berisha është anëtar i përjetshëm i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike.

Ajo ka thënë se përjashtimi i tij ishte një situatë emocionale, ndërkohë që ka theksuar se qëllimi i përbashkët është largimi i kryeministrit Edi Rama.

“Berisha është anëtar i përjetshëm i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike. Është situatë emocionale, pasi bëhet fjalë për Berishën, i cili ka lidhje të ngushtë me PD-në. Debati e forcon Partinë Demokratike. Qëllimi i përbashkët është largimi i Edi Ramës “, ka thënë Tabaku në Abc News.

LEXO EDHE:  Përjashtimi i Berishës nga parlamenti/ Topalli: Nuk ja mbyllni dot gojën!

“Për vendimin që u mor, të siguroj që është bërë maksimumi që kjo të mos ishte kjo zgjidhja përfundimtare”, ka shtuar më tej Tabaku./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Bumçi: Këto janë arsyet themelore pse mbështes Sali Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi , tregon se ka disa arsye themelore pse mbështet ish kryeministrin Sali Berisha.

I ftuar në emisionin “Të paekspozuarit”  me Ylli Rakipin, Bumçi është shprehur se opozita ofron më shpresë që pas humbjes së zgjedhjeve në 25 Prill.

Ai u shpreh se, nëse Sali Berisha nuk do të dilte dhe të organizonte foltoren, opozita do kthehej në muze.

Kam mbështetur Berishën për shumë arsye dhe themelorja është se opozita nuk ofron shpresë dhe kjo shpresë u shua me mos fitoren në zgjedhjet e 25 prillit.Fakti që nuk i ofruam shqiptarëve ndryshimin ishte goditje për opozitën. Duke qenë se partitë fushatën dhe gjithçka e kanë kthyer në presidenciale dhe merita do ti shkonte atij do bëhej kryeministër por kur humb duhet të mbash përgjegjësi.

Kjo humbje krijoi krizë besimi dhe kemi raportin më kritik që është bërë për zgjedhjet, por pse Basha nuk e përdor raportin kritik të zgjedhjeve.

Kur merr vendime duhet të përballesh. Demokratët e kuptojnë të mirën e PD, pse nuk i ndanë me to dhe të dalë ashtu siç del Berisha.

Duhet të kthejmë shpresën që opozita do ekzistojë, nëse Berisha nuk do të dilte opozita do kthehej në muze.  Kjo opozitë nuk ofron më shpresë se e ndryshon situatën dhe e bën më mirë”, tha Bumçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sondazhi/ Demokratët duan Berishën në krye të PD

Publikuar

-

Nga

Gjysma e votuesve të Partisë Demokratike preferon Sali Berishën si kryetar të PD. Lulzim Basha mbështetet nga 1/3-ta e votuesve të PD, për të qëndruar në karrigen e kryetarit të partisë.

Vetëm 8.3% e votuesve të PD mendojnë që partisë i duhet një udhëheqës i ri.Thuajse gjysma e votuesve të PD-së mendojnë se largimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat nuk e ndihmon partinë të vijë në pushtet më shpejt. Vetëm 22% e tyre mendojnë se vendimi i Bashës e ndihmon ardhjen në pushtet të PD-së./Euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Aty ku ka lek, ata janë bashkë”/ Akuzat e forta të Murrizit, çfarë fshihet pas marrëveshjes për vaksinat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetar i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi është shprehur kundër bashkimit të opozitës e maxhorancës për blerjen e vaksinave, duke e konsideruar votimin një turp.

Ai hedh akuza të drejtpërdrejta për të dyja palët, duke thënë se, aty ku ka lek, ata janë bashkë.Sipas tij, çmimi i vaksinës Pfizer është rritur, por asnjë nga deputetët e opozitës nuk kërkoi ta shihte faturën.

LEXO EDHE:  “Populli do ti thotë mjaft 8 viteve të Ramës në vend numëro”/Floriana Garo thirrje qytetarëve

LEXO EDHE:  “Luajnë si kriminelë me jetën e njerëzve/ Dy vlerësime të ndryshme për pallatin e dëmtuar në Durrës”

“Sa herë kanë votime për lek këta janë bashkë. Nuk e dëgjova asnjë deputete të opozitës, ku është fatura. Pfizer ka rritur çmimin. Votuan edhe heshtën. Ky votim është turp”, tha Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE