Connect with Us

Përfaqësuesi i inceneratorëve më i votuari në Kryesinë e PD/ Do kandidojë përballë Veliajt

Politikë

Përfaqësuesi i inceneratorëve më i votuari në Kryesinë e PD/ Do kandidojë përballë Veliajt

Publikuar

-

Tashmë është fakt. Pas publikimeve që bëri CNA.al dhe daljes së të dhënave zyrtare, Partia Demokratike ka personin e saj më të votuar si anëtar Kryesie. Ai është Gert Bogdani.

Ai ka dhënë një prenoncim sot në media edhe në lidhje me faktin se cili duhet të jetë qëndrimi që duhet të mbajë Partia Demokratike edhe ndaj ish kryeministrit Berisha. Ai tha se është i gatshëm të kandidojë edhe për Bashkinë e Tiranës.

Por çfarë përfaqëson Gert Bogdani?

cna, citynews, lajme

Gert Bogdani është një ish freshist socialist, i cili shkoi në PD dhe u katapultua, pati shumë pushtet në kohën e Berishës, drejtoi një nga mini Bashkitë e Tiranës, më pas u komandua kryetar i Forumit  Rinor të PD për një kohë të gjatë, sekretar i marrëdhënieve të Jashtme me Lulzim Bashën, dhe së fundi rezulton se nga Këshilli Kombëtar është njeriu më i votuar me 281 vota dhe në një diferencë prej gati 100 votash nga ndjekësi më i afërt që është Tomor Alizoti.

Në fakt Gerti Bogdani nuk u kandidua as në pozicione fituese për deputet dhe çuditërisht tani kërcen kaq lart në Kryesinë e PD, megjithëse për një kohë të gjatë ishte lënë në hije. Ai sot ka shfaqur dhe ambicien e tij që mund të garojë për Tiranën përballë Erion Veliajt. Pra Partia Demokratike ka zgjedhur ish kryetarin e FRPD, njeriun më të “votuar” për Kryesinë që të garojë përballë Veliajt.

Në fakt kjo nuk është vendosur, do të dojë edhe shumë kohë por kjo është kërkesa që ai ka.

Gert Bogdani përballë Erion Veliajt do të ishte përfaqësuesi i inceneratorëve, përballë kryebashkiakut të Tiranës, i cili në fakt është njeriu i shumëakuzuar nga opozita pikërisht edhe për çështje e landfillit të Tiranës, por që sipas Bashkisë kostot dhe problematikat nuk janë të sajat por janë të qeverisë sepse nuk paguhen më shumë taksa nga banorët e Tiranës për mbetjet, por paguhet e njëjta shumë parash dhe qytetarët kanë një shërbim më të mire, nuk kanë ndotje dhe kanë një landfill të vërtetë.

LEXO EDHE:  Grida Duma e sfidoi/ Ironizon Veliaj: Ne “e rrahëm” në Tiranë dhe Durrës

Në fakt mund të jetë një pretendim por nga ana tjetër kostot e biznesit janë shtuar dhe në Tiranë nuk ka një inceneratorë siç është bërë kontrata, e cila paguhet nga taksat e qytetarëve të Tiranës, por një landfill i thjeshtë, i cili po fiton miliona euro nga paratë që thith biznesit dhe qeverisë shqiptare nëpërmjet edhe Bashkisë së Tiranës.

Pra, përfaqësuesi i Mirel Mërtirit të inceneratorëve do të garojë përballë Erion Veliajt, njeriut që ka nën adminsitrim landfillin e Tiranës apo që ja ka dhënë me koncesion nëpërmjet marrëveshjes qeveritare sërish Mirel Mërtiri.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Tentakulat e inceneratorëve fillojnë në Elbasan, shkojnë në Fier, vijnë edhe në Tiranë, apo edhe deri në Zimbave ku ka shkuar edhe Gert Bogdani, i cili shfaqet në fotot që ju shikoni me Mirel Mërtirin.

Partia Demokratike sot na ka dhënë një sinjal shumë të fortë.

Na ka thënë se përfaqësuesin e inceneratorëve në Zimbave do ta vendosë përballë kryebashkiakut të landfillit të Tiranës dhe këta do të bëjnë garën për kryebashkiak në vitin 2023.

Lulzim Basha mesa duket ka gjetur njeriun e duhur për t’i dorëzuar Lali Erit Bashkinë në tavolinë. Për t’ia bërë rrugën autostradë, ashtu siç i ka garantuar pushtetin Edi Ramës për 12 vite mesa duket po i garanton edhe një mandat të tretë Erion Veliajt në Bashkinë e Tiranës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Kur palaçot e Lulit flasin në emër të SHBA-ve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Shumë lëmsh është bërë politika shqiptare. Po kalon muaj dhe ditë të trazuara. E turbullt, me shpresën për t’u kthjelluar.

Por, turbullira nuk mund të lejojë palaço dhe sharlatanë publikë, kllouna qesharakë, të pështirë dhe të neveritshëm, emra pa vlerë, anonimë, të mllefosur që të flasin në emër të Ambasadës së SHBA-ve.

Në fakt për këtë nuk duhet të kujdesen mediat, as ne si një agjenci lajmesh. Për këtë duhet të kujdeset ndoshta vetë ambasada, strukturat e saj, të cilat ndoshta nuk duhet të japin një përgjigje jo çdo budallai që del dhe flet në emër të saj.

Por, kur ka fakte dhe prova që janë instrumenta të kontrolluara politikisht, që po ushtrojnë shantazh ndaj qytetarëve, në emër të Ambasadës. Këtu ka një përgjegjësi ligjore.

Një ish-anëtar i Këshillit Kombëtar, një nga mbështetësit e Ervinit, me inicialet S.Dh. nuk po e japim emrin më shumë për të mos i bërë reklamë, apo për të mos e ngritur në peshë një “idiot” që qarkullon rrugëve të Tiranës, kot së koti, iu shkruan njerëzve në rrjetet sociale, që nga Kukësi, në Korçë, në Tiranë, Durrës apo Vlorë, që të mos firmosin për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD-së, të mos mbështesin Berishën, sepse atij i ka thënë Ervini që ka një formular, të cilin ia paska dhënë ambasada Ervinit. Dhe këtu po shënojnë emra dhe po mbajnë lista.

Pra, S.Dh. dhe Ervini paskan marrë orientim nga Ambasada e SHBA-ve.

E para, askush nuk i beson këto palaçollëqe të orientuara dhe ndërtuara nga “Babalja” i politikës shqiptare. Nga një politikan që mandatin e parë pati dy rekorde. Një perversitet në parlament me G.D. dhe të dytën “Babalen”, për të cilën edhe është dënuar. Dhe për këtë të tretën ndoshta duhet të shihet mirë nga Ambasada e SHBA-ve. Sesi e përdor emrin Ervini, nëpërmjet S.Dh-së, mbështetësit të tij.

LEXO EDHE:  Oferta me 11 pika që Rama-Meta i ofruan Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Lali Eri mbështet Lulin/ Mirë ia bëri Saliut

Pra, një grup palaçosh, fëlliqësirash, të neveritshëm, vemje politike, njerëz që lundrojnë në katakombet e ujërave të zeza, banditë që ushtrojnë shantazh, që gënjejnë dhe flasin në emër të Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë.Është lehtësisht e kuptueshme dhe e lexueshme. Pavarësisht se pas disa telefonatave nga Basha dhe urdhërave të dhënë, tashmë është përpjekur S.Dh.-ja dhe Ervini i tij ta mohojnë apo ta përgënjeshtrojnë.

Tek “Babalja” nuk u tërhoqën. Këtu u tërhoqën.

Këto janë skenarë të turpshëm që kanë përgjegjësi ligjore, dhe ajo nuk fillon vetëm tek një “horr” dhe qesharak, që flet në emër të Ambasadës së SHBA-ve. Por, shkon dhe tek deputetë të cilët, nuk duhet të kenë mandat, pasi kanë mashtruar opinionin publik, janë dënuar dhe tashmë përdoren si “kamikazë” nga Lulzim Basha.

E pra, ato mesazhe nuk i ka çuar Ambasada e SHBA-ve.

Ato mesazhe nuk i çon thjeshtë një palaço që vjen rrugëve të Tiranës, ai është instrumenti për të çuar një mesazh kërcënues diku, për të ngritur një gënjeshtër, por flet në emër të SHBA-ve. Babalet duket të jenë në aksion.

Ato mesazhe i çon Lulzim Basha, i ndodhur në panik, i humbur, i skandalizuar. Njeriu i cili pret ditë pas dite të japë dorëheqjen, por mezi qëndron i lidhur me zinxhirë tek karrigeja e kryetarit, tashmë ka filluar të flasë broçkulla nëpërmjet gojës së të tijve, të cilët tashmë nuk i duhen askujt.

Kanë ngelur një tufë lulzimsash të vetmuar, llumi i llumit. Për më tepër nuk i duhen as Lulzim Bashës, në atë që e quan betejën e jetës së tij, por në fakt tashmë është i humbur dhe jashtë beteje. Me këta lloj luftëtarësh nga pas nuk shkohet rehat as në tualet e jo më në luftë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama përdhunon opozitën/ Marsh, votoni zgjatjen e vettingut pa negociata

Publikuar

-

Nga

cna lajem politike

 “Reforma në drejtësi është për t’u kryer dhe jo negociuar”. Kështu ka thënë Edi Rama, në një prononcim për mediat pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste. Kryeministri ka theksuar se do të kërkojë zgjatjen e mandatit për dy organet e vetting-ut. Për atë të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) dhe Komisionerin Publik, por pa e negociuar atë me opozitën, pa votat e së cilës ky ndryshim kushtetues nuk mund ta kalojë në parlament.

Të enjten grupi parlamentar i PS mori vendimin për të depozituar në Kuvend nismën e firmosur nga më shumë 1/5 e anëtarëve të Kuvendit për të filluar ndryshimin e kushtetutës për ti hapur rrugë zgjatjes së KPK dhe Komisionerëve Publik, duke e shtyrë procesin e vetingut nga KP1A deri më 31,12,2024. Duke shtuar 30 muaj të tjera.

Se prej nga i buron kjo siguri për te ecur përpara pa konsensus, kryeministri e ka lënë të kuptohet qartë kur ai ka folur për partneritetin e ngushtë me SHBA-në që ka për këtë çështje. Pikërisht kjo duket se është arsueja që ai shfaq këtë arrogancë edhe me opozitën e Bashës, njësoj sikurse bënte me opozitën e Kujtim Gjuzit dhe Jenisherit.

Në fakt, e vënë nën trysninë e fortë të qeverisë dhe të diplomatëve amerikanë opozita po e vuan së tepërmi këtë tentativë për ta trajtuar si një relike fasadë. Brenda saj prej kohësh po zjen debati se si do të duhet të lëpijë ato që ka bështyrë për vettingun.

Menjëherë sapo qeveria hodhi këtë ide nënkryetarja e re e PD-së, Grida Duma bëri deklaratën se opozita do të qe konstruktive me reformën në drejtësi. Ndërsa më tej, nënkryetari tjetër, Alibeaj, i pyetur në “5 pyetjet nga Babaramo” u përdrodh pa dhënë një përgjigje të saktë .

LEXO EDHE:  Pse po ikin të gjithë nga Basha/ Dy histori në një kohë

LEXO EDHE:  Oferta me 11 pika që Rama-Meta i ofruan Lulzim BashësMë tej ish ministri dhe deputeti demokrat Genc Pollo në një shkrim të fortë, lëshoi apelin: “Një votë e deputetëve të PD pro zgjatjes së vettingut, do të ishte shumë më e rëndë dhe më e ligë sesa votat e deputetëve socialistë për shembjen e Teatrit Kombëtar”.

Dhe në fakt kështu është me të vërtetë. PD e ka denoncuar prej vitesh politizimin e vettingut, dhe rolin e tij selektiv në kapjen e reformës në drejtësi. Prandaj ajo e ka moralisht të pamundur tani, kur ndërkohë ky proces po demostron se ka dështuar, ti japë atij frymëmarrje.

Në pesë vite në filtrimin e pastërtisë dhe profesionalizmit të rreth 800 gjyqtarëve dhe prokurorëve, kanë arritur të përballen vetëm gjysma e tyre. Prandaj qeveria dhe disa ndërkombëtarë në hall, po i bëjnë thirrje PD-së të votojë ndryshime të reja kushtetuese për ta vazhduar këtë proces duke e zgjatur kohën e komisioneve të politizuara.

E vënë në këte pozicion të vështirë opozita është ndarë në dy ryma. Në atë të mbështetësve të bashës që nuk japin asnjë opbsion aq sa duket sikur nuk e kanë në dorë vendimmarrjen e tyre dhe atë të grupit që mbështet Berishën, i cili me anë të Oerd Bylykbashit ka hedhur versionin e këmbimit të votës për vettingun me reformën zgjedhore dhe atë teritoriale.

Por edhe këto Edi Rama as i ka përfilluar. Ai ka filluar pa bisedime proceduarat per futjen ne procesin parlamentar të zgjatjes së vettingut duke e lënë PD sërish me dilemën: do shërbejë si opozitë kukul apo do ndërmërë një votë anti-amerikane?  /Lapsi.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD padi në SPAK/ Tabaku thirrje drejtësisë së re: Ngrihuni në nivelin që iu takon

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Dy nënkryetarët e Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj dhe Jorida Tabaku i janë drejtuar sot SPAK, duke depozituar një padi për krizën energjitike, e paralajmëruar nga kryeministri Edi Rama.

Partia Demokratike, i është drejtuar SPAK, më një padi kundër, administratorit të OSHEE, Adrian Çela. Administratorit të KESH, Ergys Verdho si dhe Erina Rexhepi, administrator i Furnizuesit të Tregut të Lirë.

Në një prononcim për mediat, deputetja Tabaku hodhi akuza të forta ndaj Qeverisë, të cilën e bëri përgjegjëse për krizën dhe rritjen e çmimeve.

Tabaku i bëri thirrje drejtësisë së re, të ngrihet në nivelin që i takon dhe që përgjegjësit të dalin para drejtësisë.

Sot ne depozituam një kallëzim për 3 drejtuesit e 3 enteve publike, zotin Adrian Çela, zotin Ergys Verdha, zonjën Erina Rexhepi, të tre përgjegjës për krizën e korrupsionit për krizën e menaxhimit dhe për krizën që do të përjetojnë qytetarët shqiptarë në ditët e ardhme si rezultat i veprimeve korruptive të këtyre individëve nëse sektorin energjitik.
Çfarë ka ndodhur për ta përmbledhur thjeshtë.Qeveria shqiptare nëpërmjet këtyre 3 insituticioneve shiti energjinë me rreth 60 euro kilovator ndërkohë që e bleu pak javë më parë me 240 deri në 260. Edhe më lart se tregu. Ne kemi sjellë një shembull këtu që u vendos në dispozicion në fakt nga media i cili dëmi ekonomik është 10 milionë euro vetëm për një nga lotët. Vetëm për një nga tenderat është 10 milionë euro.
Ndërkohë që bëhet fjalë për të gjithë periudhën, nëse do të ishte përdorur ajo sasi energjie që prodhohet këtu në Shqipëri nga prodhimet tona hidrore do të t’i kishim kursyer buxhetit të shtetit për të gjithë periudhën që po flasim 150 milionë euro.

Unë e di që këto janë shifra të jashtëzakonshme. Kur flet me qytetarët shifra miliona euro janë jashtëzakonisht të larta, por këto janë asgjë krahasuar me ato që ka përjetuar ky sektor, me vjedhjet që kanë ndodhur atje, me rritjen e çmimit të energjisë elektrike dhe me rritjen që do të sjellë në muajt në vijim në zinxhirin e ekonomisë rritja që do t’i bëjë kryeministri Rama energjisë elektrike për bizneset e mesme dhe bizneset e mëdhaja.

Sot qytetarët shqiptarë po vuajnë krizën e korrupsionit dhe krizën e menaxhimit. Ne sollëm këtu emrat e 8 drejtuesve të insituticioneve dhe enteve publike por të gjithë e kanë të qartë se kjo ka ndodhur vetëm si rezultat i vullnetit politik të qeverisë, i mënyrës se si operon qeveria, i mënyrës se si kanë operuar në çdo sektor dhe i mënyrës se si po operojnë dhe sot duke e parë çdo krizë si mundësi për të vjedhur.
I bëjmë thirrje edhe njëherë drejtësisë së re të ngrihet në lartësinë që i takon, të marri vendime për qytetarët shqiptarë, të mos lejojë asnjë zyrtar sot në pushtet ta përdorë pushtetin për t’u mbrojtur, të marri vendime që këto fonde të vjedhura, këto fonde korrupsioni me energjinë elektrike që të gjithë do t’i vuajnë në kurriz në muajt në vijim, të kenë një përgjegjës përpara drejtësisë.”-tha Tabaku.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ PSE “REPUBLIKA E RE” E SHUAN ZJARRIN E UNAZËS SË RE?

LEXO EDHE:  Basha arrin marrëveshjen me aleatët/Bashkë në zgjedhje

Ndersa Alibeaj, tha se “Ky është i pari kallëzim që kemi depozituar duke respektuar të gjitha procedurat. Gjendja e rëndë ekonomike, nuk ka të madh e të vogël që nuk e di dhe nuk e ndjen në familjet e tyre. Do mjaftonte veç ajo që është thënë publikisht që nga i madhi i qeverisë që këta prokurorë, kjo zyrë të vepronin në mënyrë energjetike me iniciativë, kryesisht. Nuk e kanë bërë“./CNA.al

LEXO TE PLOTE