LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rikthehet i nxehti afrikan/ Java e ardhshme nis me temperatura të larta deri në 41 gradë

23 Korrik 2021, 11:30, Aktualitet CNA

Sipas MeteoAlb të hënën, vendi ynë gjatë paradites do të jetë me kthjellimeve dhe vranësirave të lehta në zonat malore. Por në vijim vranësirat bëhen më të dukshme, duke sjell reshje të karakterit lokal dhe të pakta në zonat Verior. Ndërsa mbrëmja rrikthen motin e kthjellët në këto zona.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 17°C deri në 39°C. Era do të fryjë me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 3 – 4 ballë.

E marta do të preket nga masat ajrore me origjinë Afikane, duke sjell rritje te ndieshme të temperaturave. Gjithashtu moti i kthjellët do të jetë dominues në pjesën më të madhe të vendit tonë, POR në zonat lindore do të ketë vranësira të pakta dhe të përkohshme.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 19°C deri në 41°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 33 km/h nga drejtimi Jugor – Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 balle./ CNA.al

Lajmet e fundit nga