Connect with Us

Analiza pa fakte, kontradiktore dhe e falsifikuar e Lulzim Bashës

Politikë

Analiza pa fakte, kontradiktore dhe e falsifikuar e Lulzim Bashës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Raport kontradiktor, pa fakte dhe që vjen pas një analize të munguar dhe nxituar nga Lulzim Basha dhe kryesia e PD të cilët janë edhe përgjegjësit kryesorë të humbjes së 25 prillit.

Qartazi duket se gjithçka është përdorur si justifikim për të mbajtur PD-në nën thundër, sesa të shohësh në sy të vërtetën dhe problematikat e humbjes në zgjedhje. Raporti ka kontradita të qarta sidomos në parashikimet dhe dhënien e rezultateve dhe pritshmërive. Diku justifikohen, diku anatemohen, por në përfundim fajtori apo përgjegjësia ngelet jetim.

Në pikën 11 thuhet se:
Rezultati i listës së Partisë Demokratike në zgjedhjet e vitit 2021 (39.4 %) është i krahasueshëm vetëm me rezultatin e listës së Partisë Demokratike në zgjedhjet e vitit 2009 (40.2 %), me një diferencë vetëm – 0.8 %. Në këtë kuptim, për të vlerësuar performancën e secilit qark, duhet që rezultati i listës së PD në zgjedhjet e vitit 2021 të krahasohet me atë të vitit 2009 (në % ose mandate), nga ku rezulton se:
Kanë patur performancë brenda pritshmërisë së rezultateve historike të Partisë Demokratike, qarqet 1. Berat, 2. Dibër, 3. Elbasan, 4. Fier, 5. Kukës, 6. Korçë, 7. Lezhë dhe 8. Vlorë.
Kanë patur performancë më të ulët dhe jo brenda pritshmërisë së rezultateve historike të Partisë Demokratike, qarqet 1. Durrës, 2. Gjirokastër, 3. Shkodër, dhe 4. Tiranë.

Zgjedhjet e 25 prillit/ Basha: Vijojnë negociatat me aleatët

Në fakt duket se përfundimi i raportit është gënjeshtër publike. PD dhe aleatët e saj në vitin 2021 nuk kanë mundur të sigurojnë as votat e vitit 2013 dhe jo më të krahasohen me vitin 2009 kur PD siguroi 70 mandate nga 140 ndërsa në 2021 ka 59 nga 140.

Rezultati i vitit 2021 është më i dobët se viti 2013 kur PD dhe aleatët kanë 690 mijë vota gati 70 mijë vota më shumë po të llogarisësh dhe aleatët shtesë si PBDNJ apo PAA.

Në performancën elektorale 2021 krahasohet vetëm me 2017 ku ka një rikuperim prej gati 180 mije votash ku përfshihen aleatët dhe 8 vite pushtet të socialisteve me bëmat e gjëmat e tyre.
Kanë patur performancë brenda pritshmërisë së rezultateve historike të Partisë Demokratike, qarqet 1. Berat, 2. Dibër, 3. Elbasan, 4. Fier, 5. Kukës, 6. Korçë, 7. Lezhë dhe 8. Vlorë, thuhet në raportin që do i dërgohet kryesisë dhe Kuvendit kombëtar të PD.

Gjithçka e gënjeshtërt dhe kur kërkohet që fitorja apo e ardhmja të ngrihet mbi gënjeshtra dështimi është i garantuar.

LEXO EDHE:  Avokati publikon faktet skandaloze/ Si e manipuluan procesin zgjedhor Basha-Gjana

Së pari Berati ka një dështim spektakolar, shtimi i mandatit ka ardhur nga humbja e mandatit të LSI dhe kundërshtarit. Pra PD ka maksimum historik me 5 mandate në Berat. PD ka një rritje të lehtë, por është totalisht më poshtë se rezultatet historike krahasuese të 2013 dhe me 2009 s’ka asnjë krahasim.

Nga Ilirjan Blloshmi/ Meqenëse Luli paska qenë në Elbasan!

Në Elbasan PD është 30 mijë vota pas PS, rezultatet historike kanë dhënë edhe barazim 7 me 7 në vitin 2009 edhe humbje 8 me 6 në 2013 por jo me diferenca të tilla ku për disa dhjetra vota PS kërkon mandatin e 9. Ku janë pritshmëritë dhe rezultatet historike?

Në Fier PD është sërish gati 30 mijë vota pas PS, një rezultat si ai i vitit 2013 kur PD dorëzonte pushtetin, 2009 është e pakrahasueshme.

Në Korçë PD ka 15 mijë vota më pak se në 2009 kur votohej nga 62 mijë zgjedhjës (pa PBDNJ) dhe gati 9 mijë më pak se në 2013 krahasimisht me PS, në ditën kur PD u largua nga pushteti së bashku me PBDNJ rezulton të kenë mbi 59 mijë vota. Brenda PD duhet të llogariten edhe aleatët e rinj si PBDNJ e cila ka një influencë historike qe shkon mbi 3 mijë vota në qarkun e Korçës, dje me socialistet dhe sot me PD.

Në 2021 PD ka vetëm 50 mijë vota. Ku është rezultati historik dhe pritshmëria? Pas 8 vitesh në opozitë ke 20 % më pak se në 2013?

Mjaftojnë këto 4 qarqe për të kuptuar çfarë ka ndodhur, mos shkojmë në Gjirokastër, Vlorë e Shkodër ku raporti i Bashës kërkon të justifikojë të dështuarit e tij dhe tregon se s’do ketë asnjë ndryshim, por çeta e dështakëve të tij do tentojë të ringrejë PD me një analizë të pavërtetë, kontradiktore dhe totalisht të falsifikuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Lëvizja e Berishës/ Zbulohet qyteti ku do të zhvillohet takimi i radhës me demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, duket se nuk do të tërhiqet nga beteja, për rikthimin e demokracisë në PD.

Pas dy takimeve madhështore në Tiranë dhe Fier, ku bërë bashkë qindra demokratë, Berisha do të shkojë ditën e shtunë në qytetin bregdetarë të Vlorës.Lëvizja e Berishës e quajtur “Foltorja”, ka për synim një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur dhe do të vijojë në të gjitha qytetet e Shqipërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i nxjerr thinjat Lulit/ Basha harron të lyejë leshkat me bojë

Publikuar

-

Nga

Po përdorim një term krahinor, që vjen nga Korça ku flokëve iu thonë leshka.

Lulzim Basha, njeriu që nuk thinjet kurrë njësoj si gomari, sot ka tentuar të dalë nga selia gjoja për të pirë një kafe tek oborri PD, ku çuditërisht edhe çadrën e ka gjetur me slogane serbe, por gjithsesi ajo që ka rënë në sy tek gazetarët, është se Lulzim Bashës i kishin dalur thinjat.

Disa reporterë, kolegët tanë, të cilët ndodheshin atje afër, thanë se për herë të parë kanë parë se Luli kishte thinja, dhe më pak brilantinë në flokët e tij.

Thinjat duken qartazi. Pas gati 10 ditësh betejë me Sali Berishën, Lulzim Bashës i dalin thinjat të cilat mesa duket Aurela ka harruar t’ia lyejë me KNA-në si bojë këpucësh apo ti vendosë brilantinën si një student i viteve 30.

LEXO EDHE:  Replika Bushati – Gjekmarkaj/ A e reformon dot Basha PD?

LEXO EDHE:  Avokati publikon faktet skandaloze/ Si e manipuluan procesin zgjedhor Basha-Gjana

Gjithsesi është e rëndësishme që më në fund u siguruam që Luli nuk është gomar nga leshkat të paktën, sepse Luli thinjet, sepse deri dje shumë persona e kanë marrë Lulin për gomar, duke thënë se ky dhe gomari nuk thinjen.Sot ne Lulin e kemi gjetur me thinja. Fotot më poshtë tregojnë  se vërtet Lulzim Basha pas 10 ditësh betejë me Berishën, ose ka harruar ti lyejë flokët me bojën e tij të ‘këpucëve’ ose Aurela ka filluar ta lërë pasdore.

Të presim ditët në vijim çfarë do të ndodhë me leshkat e Lulit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi: “Kthesa” e Berishës, si ajo e Enver Hoxhës me Mehmet Shehun

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Astrit Patozi ka komentuar situatën në Partinë Demokratike, pas vendimit të Lulzim Bashës për të përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar.

I ftuar në studion e MCN  TV, ai tha se kjo betejë do ta dëmtojë PD-në. Sipas tij  të dy palët nuk kanë të drejtë dhe as nuk kanë asnjë lidhje me parimet.

“Beteja do të përfundojë kur të vritet i pari. Sa më shumë ashpërsohet retorika, aq më shumë shohim dy kampe të ndara. Të dy palët sa më shumë e thellojnë krizën, aq më shumë zgjojnë neverinë e publikut racional. Të dy palët nuk kanë asnjë lidhje me parimet. Sa më shumë kacafyten, aq më shumë kuptojmë pse PD nuk i fiton zgjedhjet.”

Patozi e krahasoi kthesën e Berishës pas përjashtimin me ndryshimin e raporteve mes Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut.

LEXO EDHE:  Meta i përgjigjet Bashës me Petrit Vasilin: Eshtë tejkaluar plani i dorëheqjeve

LEXO EDHE:  Tre kryebashkiakë në kryesinë e PD/Lulzim Basha përjashton Xhelal Mziun?!“Berisha ka të drejtë që kërkon të dëgjohet. Por është njëkohësisht edhe një qasje staliniste. Ai e ka cilësuar poliagjent Lulzim Bashën. Në vitin ’81, Hoxha e cilësoi poliagjent Mehmet Shehun. Ai e bëri në kushtet e diktaturës, Berisha po e bën në kushtet e lirisë. Është një dogmë arkaike. Të dy palët nuk dinë ku të kapen.

Sipas Patozit, beteja e re në gjirin e PD-së tregon pse partia i ka humbur disa herë zgjedhjet.

“Kjo betejë ka vetëm një vlerë, të kuptohet që ky nuk është modeli që duhet dhe e çon PD drejt një rimëkëmbjeje. Si mund të kenë sukses këta. Ishin të gjithë bashkë dhe u mundën të dy.”

 

LEXO TE PLOTE