LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shënjestër politike”/ Presidenti i Haitit u godit me plumba, thotë gruaja e tij

11 Korrik 2021, 09:14, Kosova & Bota CNA

E veja e plagosur e presidentit të Haitit tha se vrasësit ?e shqyen? burrin e saj me plumba. Martine Moise tha se sulmi ndodhi aq shpejt, saqë burri i saj, Jovenel, ?nuk ishte në gjendje të thoshte asnjë fjalë të vetme?. Presidenti Moise u vra më 7 korrik në rezidencën e tij në kryeqytetin Port-au-Princ.

Policia haitiane tha se një grup prej 28 mercenarësh të huaj vrau presidentin. Zonja Moise gjithashtu u plagos në sulm dhe u dërgua në Majami për mjekim.

Të shtunën, ajo postoi një mesazh me zë në faqen e saj në Twitter, duke u zotuar se do të vazhdojë punën e tij. Një numër i njerëzve konfirmuan se është gruaja e presidentit.

?Sa hap e mbyll sytë, mercenarët hynë në shtëpinë time dhe shqyen burrin tim me plumba?, tha ajo, teksa përshkroi momentin kur sulmuesit vranë burrin e saj.

?Ky akt nuk ka emër, sepse duhet të jesh një kriminel i pakufishëm për të vrarë një president si Jovenel Moise, madje pa i dhënë mundësinë të thotë një fjalë të vetme?, tha zonja Moise.

Ajo sugjeroi se burri i saj u bë shënjestër për arsye politike dhe përmendi një referendum për ndryshimet në Kushtetutë, i cili do të mund t’i jepte presidentit më shumë pushtet. Moise, 53 vjeç, ka qenë president i Haitit – vendit më të varfër në dy Amerikat – qysh në vitin 2017. Ai është përballur me akuza për korrupsion dhe është sfiduar nga disa protesta anti-qeveritare. REL

Lajmet e fundit nga