LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto-Publikohen imazhet e reja nga planeti Mars

9 Korrik 2021, 19:41, Kosova & Bota CNA

Administrata Kombëtare Hapësinore Kineze sekrete lëshoi ??pesë imazhe të reja të Marsit të marra nga roverja e saj Zhurong të premten, duke përfshirë shkëmbinj në sipërfaqen e Marsit dhe gjurmët e gomave të automjetit.

Imazhi i parë, i marrë në 26 Qershor, tregon peisazhin marsian me atë që duket të jetë detektori i përbërësit sipërfaqësor ndërsa përshkon Utopia Planitia, një fushë e gjerë e lavës veriore në Planetin e Kuq.

Imazhi i dytë, i këputur më 4 Korrik, dita e 48-të e roverit në planet, gjithashtu tregon sipërfaqen marsiane.

Imazhi i tretë dhe të katërt tregon dy shkëmbinj në sipërfaqe, si dhe gjurmët e gomave të lëna nga rover.

Imazhi përfundimtar me ngjyra gjithashtu tregon gjurmët e gomave, si dhe panelet diellore dhe antenën e roverit.

Zhurong preku me sukses Utopia Planitia, një fushë të gjerë të lavës veriore në Planetin e Kuq më 15 Maj. Ai u largua nga Toka në Korrik të vitit 2020, brenda anijes kozmike Tianëen-1 të Kinës, e cila hyri në orbitën e Marsit në Shkurt.

Zhurong ka kaluar 54 ditë në Mars, pasi ka udhëtuar më shumë se 300 metra (984ft), sipas shërbimit kinez të lajmeve CGTN.

Gjatë kohës së tij në Planetin e Kuq, Zhurong ka qenë duke udhëtuar në jug duke përdorur kamerën e saj të lundrimit për të bërë fotografi të peizazhit Marsian.-shkruan Tv Klan.

Ajo ka përdorur radarin e saj të kërkimit në sipërfaqe, monitorin e meteorologjisë dhe instrumentet detektorë të fushës magnetike për të kryer eksperimente shkencore, shtoi CGTN.

Zyrtarët kinezë po përdorin roverin, për të analizuar tokën dhe atmosferën marsiane, për të kapur imazhe dhe për të kërkuar ujë dhe shenja të jetës antike.

Rover ka një numër instrumentesh mbi të dhe është në gjendje të komunikojë me Tokën përmes orbiterit Tianëen-1, i cili ka një ?rele të shpejtë të të dhënave?.

Përveç kësaj, ai gjithashtu ka një numër mjetesh të tjera, duke përfshirë Radarin me Penetrim në Tokë (GPR) të imagjinuar deri në 330 metra nën sipërfaqen e Marsit; Mars Detektori i Fushës Magnetike të Sipërfaqes Mars (MSMFD) për të gjetur prova të një fushe magnetike dhe për ta gjurmuar atë; dhe Instrumenti i Matjes Meteorologjike të Marsit (MMMI) për të studiuar motin në Planetin e Kuq.

Instrumente të tjerë, të tillë si Mars Surface Compound Detector (MSCD), kamera me shumë spektër (MSC) dhe Navigation and Topography Kamera (NTC) masin përbërjen kimike të shkëmbinjve, gjatësitë e valës së dritës së imazhit dhe kapjen e imazheve dhe hartimin e sipërfaqes, përkatësisht.

Lajmet e fundit nga