LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi Biden-Putin/ Hoti: Marrëdhëniet SHBA-Rusi, në pikën më të ulët

16 Qershor 2021, 17:33, Kosova & Bota CNA
Takimi Biden-Putin/ Hoti: Marrëdhëniet SHBA-Rusi, në pikën

Dritan Hoti, pedagog për Marrëdhëniet Ndërkombëtare thotë se takimi mes Joe Biden dhe Vladimir Putin ka ardhur në një moment kur marrëdhëniet mes SHBA dhe Rusisë ndodheshin në pikën më të ulët.

Sipas tij ky takim i mbajtur në Gjenevë ka frenuar degradimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mes dy superfuqive.

Pedagogu Hoti i cilëson deklaratat e bërë nga Putin pas takimit si ?protokollare?, pasi në realitet ?marrëdhëniet mes dy vendeve nuk janë aspak të mira, janë në gjendje agresivitet dhe rivalitet që nuk e kemi parë që pas Luftës së Ftohtë?.

?Rusia me Ukrainën do të ishte një Rusia Perandorake, Rusia pa Ukrainën do të jetë një shtet komb. Kjo është thembra e Akilit, është e lidhur me sigurinë në Evropë, është e lidhur me praktikat e diplomacisë dhe spiunazhit rus në Evropë që është sponsorizimi i ekstremit të djathtë dhe populizmi për të prodhuar njëlloj çrregullimi në Evropë?, u pedagogu për Marrëdhëniet Ndërkombëtare./euronews

Lajmet e fundit nga