LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkarkohet Presidenti Ilir Meta

9 Qershor 2021, 13:03, Politikë CNA

Kuvendi ka marrë vendimin për të shkarkuar presidentin Ilir Meta. Me 104 vota pro,  7 kundër, 3 abstenim parlamenti ka votuar për të shkarkuar nga detyra Ilir Metën.

Paraprakisht me shumicën e votave, Kuvendi miratoi raportin e Komisionit Hetimor.

Presidenti u hetua për deklaratat nxitëse të dhunës dhe gjuhës përçarëse para dhe pas procesit zgjedhor.

Komisioni Hetimor hetoi shkeljet e presidentit gjatë kësaj periudhe dhe sipas tyre ka cënuar rëndë Kushtetutën dhe institucionin.

Tani pritet që Gjykata Kushtetuese të japë vendimin e fundit për shkarkimin e Metës.

Sipas Komisionit Hetimor, presidenti Ilir Meta ka kryer këto shkelje:

-Shkelja e betimit të presidentit

-Shkelja e detyrimeve kushtetuese për trë qenë përfaqësuesi i popullit

-Shkeljet kushtetuese të mos ushtrojë funksion tjetër që nuk është i përcaktuar në kushtetut dhe ligj

-Cënimi i sigurisë dhe rendit

-Cënimi i imazhit të vendit

-Cënimi i presidencës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga