Connect with Us

“Lidhja” e kryegjyqtares me bandën Gaxhait/ Kush është Enkeleda Kapedani, magjistratja e shfrenuar  

Aktualitet

“Lidhja” e kryegjyqtares me bandën Gaxhait/ Kush është Enkeleda Kapedani, magjistratja e shfrenuar  

Publikuar

-

Kryegjyqtarja që shfaqet si e dehur në rrjete sociale nga institucioni i drejtësisë në Elbasan, është shembull që tregon se çfarë njerëzish kemi në institucionet, prej të cilave presim drejtësi.

Kërkohet integritet nga gjyqtarët dhe prokurorët, ndërkohë disa prej tyre, sfilojnë, harbohen, kërcejnë në institucion, me veshje të shtrenjta, më shumë se sa paga që marrin.

Skandali që prodhoi kryegjyqtarja e Elbasanit,tregon se Vettingu ende ka shumë punë.

Po, kush është Enkeleda Kapedani dhe si është bërë kryegjyqtare dhe pedagoge.

Para kujt sfiloi dhe kërceu që e ngriti në detyrë dhe ia dha këto poste?

Në Shtator të vitit 2020, Enkeleda Kapedani u zgjodh në krye të gjykatës së Elbasanit, pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu.

Për Kapedanin hetimet-Vetting kanë nisur në muajin Mars të vitit 2020.

Gjyqtarja Enkeleda Kapedani, bëri bujë në media, pasi vendosi lirimin e menjëhershëm nga burgu i Peqinit, të Viktor Imerit, i ashtuquajturi i “forti” i bandës së Gaxhait.

Këtë vendim gjyqtarja Kapedani e ka marrë në Dhjetor të vitit 2019, pasi Arjan Balliu dhe Anita Mici i kishin hequr një vit më parë dënimin e përjetshëm.

Gjyqtari Arjan Balliu është shkarkuar tashmë nga Vettingu, ndërsa për gjyqtaren Anita Mici, Komisioneri Publik ka kërkuar shkarkimin e saj në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Nuk dihet çfarë fati do të ketë në KPK, gjyqtarja Enkeleda Kapedani, nëse iu referohemi dy gjyqtarëve që janë marrë me çështjen e Viktor Imerit, të cilin Kapedani e liroi.

Një tjetër çështje që ka pasur në duar kjo gjyqtare, ka lidhje me dosjen e korrupsionit në Universitetin e Elbasanit, në vitin 2018, kur la në burg 4 nga 7 personat e arrestuar nga policia.

Sa i përket pasurisë, gjyqtarja Enkeleda Kapedani të ardhurat i ka nga paga si gjyqtare dhe nga mësimdhënia në privat e më pas në Universitetin Shtetëror të Elbasanit.

Është bërë standart që gjyqtarët, pavarësisht dojseve të shumta në Gjykatë, shpërndahen edhe nëpër Universitete.
Në një vend si Shqipëria kur drejtësia “ndrin”, duhet të shkojnë në të njëjtën linjë dhe Universitetet.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja Enkeleda Kapedani.

Viti 2013 (Deklarata fillestare)
Tokë bujqësorë në Golem I vogël, Lushnjë, 3 200 m2, ku zotëron 25 % me vlerë 1 376 000 lekë.
Ap 91.34 m2, tek kthesa e Kamzës me vlerë 50 000 euro.
Gjendje kesh në shtëpi, 1 634 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga mësimdhënia në një universitet privat, 46 977 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Shkolla e Magjistraturës, 43 474 lekë.

Viti 2013 (Deklarata vjetore)
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 141 473 lekë.
Kredi në shumën 500 000 lekë.

Viti 2014
Gjendja e llogarisë rrjedhëse të subjektit deklarues në shumat 169 lekë dhe 141 290 lekë.
Kursime të subjektit deklarues, 200 000 lekë.
Dërguar nga i vëllai që jeton në Skoci shuma 68 000 lekë dhe dorazi 100 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 929 831 lekë.
Kredi në shumën 500 000 lekë. Pa shlyer 423 418 lekë.
Dy overdraft me nga 100 000 lekë. Pa shlyer 141 290 lekë.
Kredi për blerje elektroshtëpiake, 80 000 lekë.

Viti 2015
Dërguar nga i vëllai që jeton në Skoci shuma 1.585. 21 euro.
Gjendja e llogarisë së subjektit deklarues 74100 47 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 735 124 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Elbasan, 254 840 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Shkolla e Magjistraturës, nga botimi i një artikulli në revistën “Jeta Juridike”, 35 530 lekë.
Kredi në shumën 500 000 lekë. Shlyer.
Kredi në shumën 1 000 000 lekë. Pa shlyer 987 606 lekë.

LEXO EDHE:  Skandali i Tires/ Revoltohet Saimir Kodra: O prokuror përse nuk heton edhe infermieret e Sanatoriumit?

Viti 2016
Shitur pasuria e paluajtshme në Golem të vogël në Lushnje, me vlerë 1 634 000 lekë, në masën 100% pasi të gjithë pjesëtarët e familjes ia kanë dhuruar subjektit deklarues. Kursimet dhe dërgesat nga vëllai janë pakësuar në vlerën 1 400 000 lekë, duke mbetur 600 000 lekë. Për shkak se vlera 1 000 000 lekë ka shërbyer për blerjen e një automjeti kamion, për bashkëjetuesin Lulzim Qarri.
Gjendja e llogarisë rrjedhëse të subjektit deklarues, 9 133 88 lekë.
Gjendja e llogarisë rrjedhëse të subjektit deklarues,73 726 92 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Elbasan, 10 681 lekë dhe 579 692 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga raporti i lindjes, 391 231 lekë.
Shpërblim për rast sëmundjeje, 50 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata Elbasan si rimbursim për pasaportën e shërbimit, 7 500 lekë.
Kredi në shumën 1 000 000 lekë. Pa shlyer 858 854 35 lekë.
1/6 e shtëpisë banimit 300 m2, në Zall Herr, në emër të Lulzim Qarrit.
1/6 e 26 580 m2, e tokës bujqësore, në emër të Lulzim Qarrit.
Gjendje kesh e Lulzim Qarrit, 400 000 lekë.
Lulzim Qarri i ka dhënë hua një shtetasi 28 000 euro.

Viti 2017
Gjendja e llogarisë së subjektit deklarues shtuar me 102 384 lekë dhe 975 lekë.
Gjendja kesh e subjektit deklarues pakësuar me 400 000 lekë.
Blerë makinë Volsvagen Golf 5 me vlerë 360 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Elbasan, 1 021 961 lekë.
Kredi në shumën 1 000 000 lekë. Pa shlyer 704 348 12 lekë.
Kartë krediti me limit 100 000 lekë.
Kartë krediti me limit 1 000 euro.
Gjendja kesh e bashkëjetuesit pakësuar me 100 000 lekë.
Bashkëjetuesi ka blerë makinë BMV, me vlerë 1 500 euro.
Lulzim Qarri i ka dhënë hua një shtetasi 28 000 euro. Janë paguar 8 000 euro.

Viti 2018
Gjendja e llogarisë së subjektit deklarues është pakësuar me 39 157 lekë.
Gjendja e llogarisë së subjektit deklarues është shtuar me 3 189 lekë.
Gjendja kesh e subjektit deklarues, është pakësuar me 150 000 lekë.
Kartë krediti me limit 100 000 lekë.
Kartë krediti me limit 1 000 euro.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Elbasan, 1 045 482 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si pedagoge në Universitetin e Elbasanit, 78 942 lekë.
Të ardhura të bashkëjetuesit nga Bashkia Tiranë, 259 008 lekë.
Kredi në shumën 1 000 000 lekë. Pa shlyer 559 510 lekë.
Lulzim Qarri i ka dhënë hua një shtetasi 28 000 euro. I janë paguar 18 000 euro.
Bashkëjetuesi ka shitur makinën BMV, me vlerë 200 000 lekë.
Gjendja e llogarisë së bashkëjetuesit, 16 033 lekë./CNA.al

Skandali me kryegjyqtaren e Elbasanit/ ILD mblidhet me urgjencë

VIDEO-Çmendet kryegjyqtarja e Elbasanit/ “Rrethi im është mafia”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Elbasan/ Arrestohet i kërkuari nga policia

LEXO EDHE:  Masakra e Selenicës/ Rama skandalizon me deklaratën për tetë të vrarët

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë zëvendësdrejtorëve dhe drejtorit të zyrës ndërlidhëse të Pekinit në Hong Kong.

Personi me profilin më të lartë mes të sanksionuarve është ish sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross.

Përveç kësaj, Kina tha se do të vinte në shënjestër edhe Kryetaren e Komisionit të Rishikimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë Carolyn Bartholomew, ish-drejtorin e stafit të Komisionit Ekzekutiv të Kongresit për Kinën Jonathan Stivers, DoYun Kim nga Instituti Demokrat Kombëtar, nëndrejtorin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Adam King, dretoreshën e organizatës Human Rights për Kinën Sophie Richardson dhe Këshillin Demokratik të Hong Kongut.

“Veprimet e ndërmarra nga SHBA shkelin rëndës ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ndërhynë seriozisht në punët e brendshme të Kinës. Kina i kundërshton fuqishëm këto veprime dhe i dënon ashpër ato, ”thuhet në një deklaratë të Pekinit.

“Punët e Hong Kongut janë çështje të brendshme të Kinës. Çdo përpjekje nga lojtarë të jashtëm për të ndërhyrë në punët e Hong Kongut përbën një pengesë të qartë, “thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Skandali i Tires/ Revoltohet Saimir Kodra: O prokuror përse nuk heton edhe infermieret e Sanatoriumit?

“Më duhet të them se kjo është thjesht zhurmë dhe shpërqendrim. Ne kemi punë për të bërë dhe këto sanksione nuk do të na e heqin vëmendjen aspak nga kryerja e detyrës sonë”, tha zonja Richardson. “Uroj që qeveria kineze të përqendrojë energjitë e saj në dhënien fund të krimeve kundër njerëzimit të kryera kundër ujgurëve dhe krimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut “.

LEXO EDHE:  Kërkoi ndryshim të masës së sigurisë/ Apeli rrëzon kërkesën, lë në burg gjyqtaren e Krujës

“Të jem e sinqertë, jam shumë më e shqetësuar për statusin e mbrojtësve të të drejtave të njeriut në të gjithë Kinën. Kjo është ajo që ka rëndësi”, tha drejtoresha e organizatës Human Rights për Kinën.

Përveç sanksionimit të zyrtarëve kinezë, Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim kohët e fundit për kompanitë amerikane lidhur me rrezikun e veprimtarisë së tyre në Hong Kong.

Sanksionet janë të parat që ndërmerren nga Kina sipas një ligji të miratuar në qershor dhe vijnë vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman shkon për një vizitë në Kinë./voa

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Publikuar

-

Nga

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri.

Sipas raportimeve, ka qenë gjyqtari i procedurës paraprake Nicollas Guillou që ka marrë vendimin duke e lënë sërish pas 9 muajsh në burg Thaçin.

Në vendimin e tij të specifikuar, gjyqtari Guillou ka urdhëruar mbrojtjen e Thaçit që parashtresat në lidhje me rishikimin tjetër të paraburgimit t’i dërgojë deri më 31 gusht.

LEXO EDHE:  Terror në Elbasan/ Bandat përleshen me armë zjarri

Paraprakisht, avokati i ish-presidentit Thaçi, Gregory Keohe, ka dërguar në Gjykatë parashtresat e tij për lirimin nga paraburgimi të ish-presidentit.

LEXO EDHE:  “The Indipendent” publikon skandalin/ Shqipëria publikon të dhëna të agjentëve sekretë

Në këto parashtresa, Keohe përveç kundër-argumentimit të fakteve të prezantuara nga Prokuroria, jep detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të Thaçit.

LEXO TE PLOTE