Connect with Us

Luçiano Boçi “plas bombën”/ Ja sa blihet një votë në Elbasan, Durrës dhe Lezhë

Politikë

Luçiano Boçi “plas bombën”/ Ja sa blihet një votë në Elbasan, Durrës dhe Lezhë

Publikuar

-

Luçiano Boçi “plas bombën”/ Ja sa blihet një votë në Elbasan, Durrës dhe Lezhë

Shit-blerja e votës është kthyer në një fenome shqetësues për të gjithë, përfshirë këtu edhe ndërkombëtartë, të cilët kanë bërë thirrje të njëpasnjëshme për tu tërhequr nga kjo vepër penale. Me afrimin e zgjedhjeve, partitë kërkojnë të “joshin” banorët e pavendosur të votojnë në favor të tyre, ndonëse ky veprim është i dënueshëm.

Kandidati i PD për Elbasanin Luçiano Boçi në një intervistë për CNA.al u shpreh se shit-blerja e votës ka çmime të ndryshme nga njëri qark tek tjetri.

Duke iu referuar Elbasanit ku edhe është kandidat, Boçi theksoi se aty një votë blihet nga 50-100 euro, ndërsa sipas tij në Lezhë edhe Durrës me nga 300 euro.

Duke e cilësuar si një fenomen shqetësues, kandidati i shtatë në listën e PD tha se mbështetësit e tyre ndodhen në terren për të raportuar çdo rast abuziv.

Ky fenomen në zgjedhjet e mëparshme si rregull është shfaqur më vonë, të paktën dy javët e fundit të fushatës. Në këto zgjedhje ka nisur më herët – për shkak të dëshpërimit që socialistët po ballafaqojnë. Interesante është se kandidatët më të njohur të listës së PS-së janë blerësit më të mëdhenj – dhe kjo të bën për të qeshur e për të qarë. Cmimi i votës luhatet nga qarku në qark. Në Elbasan, ku varfëria sundon, çmimi është 50 – 100 Euro. Në Lezhë është 300 Euro. Po aq në Durrës.

Fenomeni është shqetësues dhe mbështetësit tanë kudo po raportojnë për transaksione elektorale. Njerëzve po u thuhet “do t’ju shihet vota me kamera” dhe brockulla të tjera të ngjashme.

Shqetësimi është se me çfarë lehtësie persona që pretendohet se duhet të bëjnë ligje – hyjnë në sferën publike duke i shkelur ato. Ky është krimi etik i kësaj mazhorance: ka normalizuar sjelljen kriminale dhe e ka bërë paligjshmërinë një normë. Kjo do të marrë kohë që të ndreqet si pasojë”, tha Boçi për CNA.al.

Kandidati i PD për Elbasanin ka edhe një mesazh të fundit për qytetarët.

Dita e madhe e ndryshimit po vjen! Me 25 prill Partia Demokratike nuk kërkon thjesht votën tuaj. Ajo kërkon Ndryshimin e jetës suaj. Rikthimin e kuptimit të saj tek dinjiteti dhe vlerat.

Le të votojnë për Ramën të gjithë ata që kanë fluturuar këto 4 vjet nga aeroporti i Vlorës.

Le t’a votojnë Ramën të gjithë ata që e gjetën shëndetësinë falas kur shkelën në spitale; ata që preferojnë të paguajnë 15-23% tatim mbi të ardhurat – në vend të 9%. Le t’a votojnë Ramën ata që duan të paguajnë për shkollën e fëmijëve, në vend që ta kenë falas.

Mos u merrni me ta.

Le t’a votojnë Ramën ata që janë gati të zhyten në borxh për tre breza mjaft që Rama me shokë të grabisë 4 miliard dollar në vit. Ata që refuzojnë idenë e rritjes së pagave në arsim e shëndësi, sidomos ata që nuk duan rritje pensionesh dhe të mbështetjes sociale – ata padyshim kanë një arsye për ta votuar Ramën.

Por shqiptarët nuk janë budallenj. Shqiptarët duan ndryshimin.

Me 25 prill voto Partinë Demokratike; voto nr.9. Me 25 prill voto kandidatin tënd. Unë jam Luciano Boci kandidati me nr.7 në Elbasan dhe unë mbroj votën tënde”, tha Luçiano Boçi për CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Eliminohen radhët e gjata”/ Rama publikon videon nga Drejtoria e Transportit Rrugor

Publikuar

-

Nga

Humbja e LSI në zgjedhje/ Rama: Nuk është më faktor

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale një video ku tregon se si janë transformuar zyrat e Drejtorisë Rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor Fier dhe Lushnje. Rama shprehet se këto zyra ofrojnë rreth 197,000 shërbime në vit duke shmangur radhët e gjata.

“Ja si janë transformuar zyrat e Drejtorisë Rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor Fier dhe Lushnje, të cilat ofrojnë rreth 197,000 shërbime në vit, duke eliminuar radhët e gjata dhe shërbyer me shpejtësi e transparence”, shkruan Rama./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qerosi-Lul, luftë me kuçedrën, Qeveri/ Lisandër Hoxha: PD ndodhet në prag të vetëvrasjes

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Kryesisë dhe Këshillit të PD-së/ Lisandër Hoxha bën thirrjen e fortë: Nesër është dita

Ish-nënkryetari i FRPD-së, Lisandër Hoxha, ka radhitur humbjet e njëpasnjëshme të kreut të PD-së Lulzim Basha.

“Beteja, na thonë, sapo ka filluar edhe pse kaluam 8 vite në opozitë. Qeveria përballë ka marrë akuza dhe atribute, të cilat kanë më shumë karakter folklorik, se sa real. Kuçedra-Qeveri dhe qerosi Lul, që lufton me të heroikisht për të shpëtuar fshatin”, shkruan Hoxha në rrjetet sociale.

Sipas të njëjtit, shpresë për PD-në, është vetëm një lider i ri me platformë të re.

Deklarata e plotë:

Kronika e opozites se trete. Kane kaluar vetem 21 dite nga kjo opozite e trete, dhe jane akoma edhe 1439 dite te veshtira perpara. Beteja, na thone, sapo ka filluar edhe pse kaluam 8 vite ne opozite. Qeveria perballe ka marre akuza dhe atribute, te cilat kane me shume karakter folklorik, se sa real. Kuçedra qeveri dhe qerosi Lul, qe lufton me te heroikisht per te shpetuar fshatin.

Ja psh., ne zgjedhjet lokale te Korçes se 2013 na u tha se zgjedhjet nuk i humbem, por na i vodhi Rama me 2000 lekeshe studenteve. Zgjedhjet lokale te 2015, pas reformes se braktisur nga ne, i fitoi Rama me klanet e droges.

Zgjedhjet lokale te Dibres 2016, pas skandalit te Shukriut, na i bleu banda Lala dhe klanet e droges. Zgjedhjet e Pergjithshme te 2017, edhe pse i morem gjysmen e qeverise, na i vodhi Rama me bandat dhe klanet e droges. Me pas i falem Rames te gjitha bashkite dhe 34 mije nepunes publik.

Te kthyer si ne 1992, pa asnje pushtet, u vodhem perseri nga bandat dhe krimi ne 2021. Kjo eshte shkurtimisht historia dhe alibia e 8 viteve opozite. Tani i njejti qeros kerkon perseri mandat Kryetari per te mundur Kuçedren per zgjedhjet lokale dhe ato politike. Me kete projekt e kam te qarte alibine ne 2025 per hajdutet e votave dhe betejen e re per voten e lire. Nga ana tjeter na eshte thene se çdo i perjashtuar nga PD qenka shitur tek Rama.

Pra pas 20 vitesh karriere politike, nje grup i madh ish drejtuesish politik dhe ish zyrtaresh te larte publik vendosen t’i vene vetes nje çmim dhe dolen nga PD per t’i sherbyer Edi Rames! Ata ishin e keqja dhe targeti i PD per shume kohe. Faji eshte i atyre qe ka larguar Kryetari sepse ata jane te shitur tek armiku. Keto shprehi staliniste nuk jane diçka e re ne Shqiperi. Ato kane nje shekull qe qarkullojne lirisht ne mendesine e kesaj shoqerie. Stalini i ri pa mustaqe i zevendesoi te gjitha organet e partise me burokrat dhe maxhordom duke e pamundesuar rritjen ritmike te besimit ne shoqeri. Aty nuk mbeti askush qe te krijonte kunderpeshen ne zonat tona elektorale dhe humbjet nuk ishin me nje mundesi, por nje realitet i pritshem.

LEXO EDHE:  Shkarkohet nga detyra drejtori i Tatimeve në Elbasan

LEXO EDHE:  Parashikimi i Gjergj Bojaxhi/Ja sa vota merr PS, nëse PD nuk hyn në zgjedhje

Kjo klime konflikti ne dem te PD arriti kulmin kur organet e larta te kesaj force, si Kryesia dhe Keshilli Kombetar moren karakter koperativist duke u mbushur pa asnje kriter me zera ithtaresh dhe jo me individe te pergjegjshem politikisht. Te ndodhur perballe ketij realiteti e kam te sigurte se PD ndodhet ne prag te vetevrasjes. Fundi politik i logos dhe partise qe e deshem shume eshte shume afer.

Per nje qeros qe se mund dot kurre kuçedren po japim ne shtepine tone sot? E kam fare te qarte se koperativistet do te kritikojne ashper trockistet dhe do jene krenar me liderin humbes duke e çmontuar perfundimisht edhe besimin e demokratit me te zellshem. Sot PD mund te bjere nga kategoria dhe nuk luan me ne skenen e madhe politike sepse me ate qeros vetem humbje do te kemi.

Edi Rama eshte nje vemje dhe jo nje kuçeder. Ai mundet sapo ne parti te kthehet besimi dhe bashkimi i se djathtes mbi parime dhe jo mbi karrige. Nje lider i ri me platforme eshte e vetmja shprese per PD.

Sot eshte dite historike, e cila ndan perfundimisht fatin politik te forces tone.

Rama ik! Rilindje shporru!

Zoti i bekofte demokratet!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta mban zvarrë Komisionin e Vettingut/ Presidenti shkel hapur Kushtetutën

Publikuar

-

Nga

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, që prej dy muajsh funksionon me një anëtar më pak.

Nga 7 anëtarë që duhet të ketë, ashtu siç e përcakton Ligji për institucionet e Vettingut, KPA ka vetëm 6 anëtarë.

Kujtojmë se me 8 Mars 2021, Gjykata e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka lënë në fuqi me formë të prerë dënimin me 6 muaj burg për ish-anëtarin e Komisionit të Pavarur të Apelimit,  Luan Daci.

Ky i fundit ka firmosur në një sërë vendimesh që me ngritjen e KPA, pra nga viti 2017 deri në vitin 2020, kur është pezulluar nga detyra.

Meta shkel Kushtetutën

Sipas “Ligjit për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, është  detyrë e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, që të hapë garën për vakancën në KPA.

CNA.al ka raportuar edhe më herët për këtë skandal të Presidentit, i cili ka zgjedhur të shkelë detyrimet kushtetuese dhe ligjore, ndërkohë që nga ana tjetër del dhe thotë se është në mbrojtje të Kushtetutës.

Presidenti i Republikës shpall menjëherë thirrjen për paraqitjen e shprehjes së interesit për pozicionet e të gjithë anëtarëve të institucioneve të rivlerësimit në faqen zyrtare të internetit, si dhe në dy gazeta me tirazhin më të lartë në vend. Thirrja për paraqitjen e shprehjes së interesit përmban afatin, brenda të cilit duhet të dorëzohet shprehja e interesit, adresën postare ku duhet të dorëzohet dhe listën e dokumenteve që duhet të shoqërojnë atë”, thuhet në nenin 7, pika 1, të Ligjit Nr. 84/2016.

LEXO EDHE:  Shkarkohet nga detyra drejtori i Tatimeve në Elbasan

LEXO EDHE:  "Dita e Verës"/ Policia e Elbasanit në shërbim të përforcuar

Por, e çuditshme është edhe heshtja e KPA-së, e cila nuk ka reaguar deri më tani për plotësimin e vendit vakant që la Luan Daci.

KPA nuk ka asnjë pengesë që ta adresojë institucionalisht dhe publikisht problematikën e krijuar me vakancën e një prej anëtarëve të tij.

As institucioni i Avokatit të Popullit, që duhej të ishte përfshirë në këtë rast, hesht.

Kur, Presidenti i Republikës nuk përfundon procesin brenda 45 ditëve nga datat në të cilën vendimi penal ka marrë formë të prere, kjo kompetencë i kalon Avokatit të Popullit.

Por, të gjitha institucionet duket se kanë zgjedhur të heshtin, duke e lënë kështu Komisionin e Vettingut me 6 anëtarë./CNA.al

LEXO TE PLOTE